Jeśli zmagasz się z permanentnym bólem w okolicy kciuka, nie bagatelizuj problemu. Możesz zmagać się z tak zwanym zespołem de Quervaina.
Ból kciuka czyli zespół de Quervaina
Zespół de Quervaina to choroba zaliczana do grupy entezopatii, co oznacza choroby powstałe na skutek bolesnych zmian przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Są one najczęściej wynikiem nadmiernych obciążeń i naprężeń na część ciała. Istotą choroby jest stan zapalny, przez który odczuwamy ból w okolicy przyczepu. Przyczyną zapalenia w zespole de Quervaina są sumujące się naprężenia ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Najczęściej tego typu kontuzja jest efektem uprawiania sportów bądź wykonywania obowiązków zawodowych, w których głównym ruchem jest powtarzający się mocny chwyt połączony z odwiedzeniem ręki.
Pierwszym odczuwalnym bólem jest najczęściej ten zlokalizowany w okolicach wyrostka rylcowatego kości promieniowej, występujący przy ruszaniu kciukiem, mocnym uchwycie albo przywodzeniu ręki. Zdarza się, że ból przemieszcza się promieniując w okolice kciuka bądź nawet przedramienia skutecznie utrudniając nam życie w codziennych czynnościach w domu, pracy czy podczas uprawiania sportu.
Do rozpoznania zespołu de Quervaina wykorzystuje się czasem test von Finkelsteina. Polega on na tym, że kciuk chorego kładzie się na jego dłoni następnie zamykając nad nim pozostałe palce w pięść. Czynne lub bierne odwrócenie ręki w stronę kości łokciowej powoduje ból.
Tak zwane leczenie zachowawcze może przynieść ulgę tylko w początkowym stadium choroby. Należy unieruchomić część dłoni wraz z kciukiem opatrunkiem sięgającym główek II – V kości śródręcza. Można także stosować leki przeciwzapalne, a w przypadku braku poprawy przy wyżej wskazanych metodach można wykonać operację nacięcia pochewki odpowiedzialnej za uraz i doprowadzić tym samym do całkowitego wyleczenia.
Jeśli dokucza Ci ból kciuka nie bagatelizuj sprawy, odwiedź swojego lekarza i zasugeruj odpowiednie badania, być może masz zespół de Quervaina.