Zatrucie nikotyną – objawy oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy
Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i trującą, która znajduje się mi.in. w papierosach, tytoniu do żucia, gumach i plastrach nikotynowych, e-papierosach, a nawet w niektórych środkach insektobójczych. Zatrucie nikotyną jest bardzo groźne. Objawy zatrucia zależne są od indywidualnego przypadku: zatrucie małymi dawkami obejmuje wdychanie środków insektobójczych, które zawierają nikotynę, zatrucie dymem papierosowym oraz wchłonięcie nikotyny przez skórę objawia się pobudzeniem oddechu, wymiotami, bólem oraz zawrotami głowy, biegunką, nadmiernym ślinieniem, przyśpieszeniem tętna oraz wzrostem ciśnienia krwi. W przypadku dużej dawki substancji wchłoniętej przez skórę lub spożytej drogą doustną oprócz powyższy objawów występuje także pieczenie w jamie ustnej, gardle i żołądku. Możliwymi symptomami występującymi podczas zatrucia są też drgawki, osłabienie czynności oddechowej, zaburzenie rytmu serca oraz zaburzenie koordynacji ruchowej, a w najgorszym przypadku śpiączka. Śmiertelna dawka substancji podawana jest w kroplach i wynosi 0,4 – 0,9 mg/kg masy ciała człowieka. Tytoń jednak nie jest aż tak toksyczny, gdyż znaczna jego część ulega rozkładowi.
Do zatrucia może dojść u osób, które wykonują prace podczas produkcji wyrobów tytoniowych, a w przypadku małych dzieci zatrucie może pojawić się gdy dziecko zacznie żuć wyrób zawierający tą substancję.
W przypadku zauważenia, któregoś z powyższych objawów zatrucia nikotynowego należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Pierwsza pomoc jest różna w zależności od sposobu zatrucia się. W przypadku gdy do zatrucia dochodzi poprzez drogę pokarmową należy u poszkodowanego wywołać wymioty. Jeśli do zatrucia doszło poprzez przedostanie się substancji przez skórę należy dokładnie przemyć miejsce gorącą wodą z mydłem. Przy skażeniu nikotyna, która znalazła się w oku lub jego okolicach należy płukać oczy zimną i bieżącą wodą na przemian przez minimum 15 minut.