Podstawą ochrony zdrowia jest zachowanie odpowiednich zasad higieny i bezpieczeństwa. Absolutną podstawę wyposażenia medycznego stanowią rękawiczki jednorazowego użytku. Są stosowane nie tylko przez personel medyczny. Doskonale sprawdzają się w gabinetach kosmetycznych, żłobkach, przedszkolach, gastronomii, salonach fryzjerskich. Na rynku dostępne są rękawiczki bezpudrowe i pudrowe, wykonane najczęściej z lateksu lub nitrylu
Zastosowanie rękawiczek lateksowych
Bardzo dobrze chronią skórę naszych dłoni i są najpopularniejsze ze względu na cenę. Rękawiczki bezpudrowe wykonane z lateksu to podstawowe wyposażenie ambulansów, ośrodków zdrowia, przychodni i szpitali. Rękawiczki bezpudrowe diagnostyczne stanowią bardzo dobrą ochronę naszych dłoni. Są odporne na uszkodzenia, niektóre z nich – te posiadające europejski znak kieliszka i widelca – są również przeznaczone do kontaktu z żywnością. Odpowiednio wyprofilowane końcówki palców rękawiczek bezpudrowych sprawiają, że praca w nich jest wygodna.Rękawiczki stosowane w placówkach medycznych muszą posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, więc jeśli na przykład mamy w domu pod opieką osobę chorą, warto skorzystać z tych z certyfikatem, poświecić trochę czasu na prześledzenie internetowych ofert.
Alternatywa dla alergików – nitryl
Coraz większą popularnością cieszą się również rękawiczki wykonane z syntetycznego kauczuku. Są polecane osobom ze skłonnościami do alergii. Nie uczulają skóry rąk – to ich podstawowa i najważniejsza zaleta. W porównaniu z rękawiczkami lateksowymi są trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia i ścieranie. Dobrze dopasowują się do kształtu ręki. Nitryl to materiał dobrze chroniący skórę przed przenikaniem szkodliwych, również oleistych substancji. Rękawiczek bezpudrowych nitrylowych chętnie używają pracownicy laboratoriów.
Zasady bezpieczeństwa i higieny
Przychodnie i szpitale maja odpowiednie procedury. Podstawowa zasada dotyczy mycia rąk przed założeniem rękawiczek i po ich zdjęciu. Używamy ich tylko jeden raz i pamiętamy o natychmiastowym wyrzuceniu zużytych rękawic do odpowiedniego pojemnika.
Staramy się nie dotykać zabrudzonych powierzchni, po zdjęciu rękawic, odwracamy je na lewą stronę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.