Oprogramowanie ERP to system aplikacji, czyli modułów, które obejmują poszczególne obszary firmy, takie jak produkcja, handel, kadry, płace, marketing, logistyka i magazyn. Oprogramowanie to służy do planowania zasobów przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie małą lub większą firmę prawidłowo funkcjonującą bez oprogramowania ERP.
Do czego służy oprogramowanie ERP?
Głównym zadaniem tego programu jest ujednolicenie rozwiązań informatycznych. Dzięki temu następuje uporządkowanie przebiegu różnych procesów w firmie i jest możliwa pełna kontrola nad nimi. Procesy te to np. zarządzanie zasobami oraz rozliczanie ich pod kątem efektywności i wydajności, optymalizacja kosztów i zapasów magazynowych, usprawnienie komunikacji z klientem, a także przyśpieszenie wymiany informacji. Jest to o tyle łatwiejsze, że wszelkie te procesy opierają się na jednej wspólnej bazie danych. W oprogramowaniu ERP wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, a kontakt z klientem odbywa się za pomocą trzech kanałów: online, offline i mobile.
Jak zbudowane jest oprogramowanie ERP?
System ten ma modułową strukturę, a to świadczy o jego elastyczności. Polega ona na tym, że zdolności tego programu do wpisania się w indywidualne potrzeby firm i w jej strukturę są nieograniczone. Klientowi sprzedaje się dokładnie to czego tak naprawdę potrzebuje. Poszczególne elementy mogą być wdrażane do programu równocześnie lub w dowolnie ustalonej kolejności.
Co wchodzi w skład każdego oprogramowania ERP?
Elastyczny system ERP składa się z formatek, widoków, procesów biznesowych i ogólnie rozumianej funkcjonalności. Formatki są to ekrany, które umożliwiają wprowadzenie nowych danych do systemu, zarówno klientów jak i zleceń. Widoki to ekrany, które prezentują wcześnie wprowadzone dane, takie jak lista faktur, wykresy, raporty, lub pulpit użytkownika. Procesy biznesowe to przepływ pracy pomiędzy użytkownikami w systemie, czyli proces wdrażania faktur, a także obieg wniosków. Ogólnie rozumiana funkcjonalność to nic innego jak istniejące już funkcje oraz możliwość, aby zbudować w łatwy i prosty sposób dedykowanego rozwiązania.Oprogramowania te muszą być obowiązkowo wyposażone w dobrze udokumentowany interfejs programistyczny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.