Czy jest przesadą stwierdzenie, że dekoracyjne uchwyty do mebli i gałki są jak najpiękniejsza biżuteria? Kryształowe lub porcelanowe, metalowe lub drewniane – wybór tych pozornie nic nie znaczących dodatków jest naprawdę imponujący! I nie powinno być w tym nic dziwnego, ponieważ nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego wszystkie meble wyposażone w otwierane fronty lub szuflady zasługują na specjalną oprawę. Starannie dobrane nie tylko podkreślą funkcjonalność pomieszczenia, ale również jego walory estetyczne, stanowiąc zwieńczenie dekoratorskich trudów ich właściciela.
Wielkie rzeczy zaczynają się od drobnych zmian
Wygodne otwieranie szafek i szuflad to niewątpliwie fundament praktycznie zaaranżowanego wnętrza. Jednak uchwyty do mebli, które spełniają walory użytkowe, mogą również sprawić, że przestrzeń będzie prezentować się bardziej atrakcyjnie. Niekiedy wymiana tych drobnych elementów może wprowadzić powiew wnętrzarskiej świeżości i całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia.
Uchwyt do mebli a gałka – czy to jest to samo?
Wielu ludzi zamiennie stosuje określenia gałki jako uchwytu do mebli. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! W praktyce to dwa, zupełnie odrębne elementy, które różni przede wszystkim sposób mocowania i pochwytywania. O ile gałka montowana jest na wkręt i do otwarcia mebla potrzebuje trzech palców dłoni, o tyle uchwyt mocowany jest na dwie śruby. Wspólnym mianownikiem są jednak ich nieskończone możliwości aranżacyjne, które potrafią odświeżyć każde wnętrze – niezależnie od panującej stylistyki.
Jak dobrać odpowiedni uchwyt do mebli?
W przypadku uchwytów, jak i innych elementów domowego wyposażenia, liczy się staranne dopasowanie. Tylko wtedy cała aranżacja zyska wrażenie spójnej, harmonijnie połączonej i co ważne – estetycznej wizualnie. Jak zatem dobierać uchwyty do mebli, aby nie popełnić wnętrzarskiego faux pass? Po pierwsze – rozmiar. Warto w tym momencie kierować się zasadą, że do małej szafki lub szuflady pasuje mały uchwyt. I odwrotnie, idealnym sąsiadem dla dużego mebla będzie sporej wielkości gałka bądź uchwyt. Oczywiście, od każdej reguły są odstępstwa. Także i od tej, co najlepiej widać na przykładzie osób, które nie boją się awangardowych rozwiązań i uchwyty do mebli dobierają na zasadzie kontrastu, czyli do małej szafki dobierają monumentalną gałkę, a do dużej – małą i ledwie widoczną.
Po drugie – uchwyt musi być dopasowany do rodzaju mebla, a konkretniej mówiąc do jego przeznaczenia. Jeśli przechowujemy w nim ciężkie przedmioty, musi być odpowiednio duży, aby zapewnić bezpieczeństwo (przy otwieraniu nie będzie wyślizgiwał się z rąk) i wygodę użytkowania.