Twoja skóra traci elastyczność i nie wiesz, jak temu zaradzić?

Co nadaje skórze sprężystość i elastyczność? Młoda skóra produkuje duże ilości kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które odpowiedzialne są za jej promienny i gładki wygląd. Z czasem jednak produkcja tych składników jest spowolniona. Co można poradzić na spadek elastyczności skóry?

Skóra traci swoją elastyczność z wiekiem, ale nie tylko czas jest tutaj winowajcą. Skóra może przedwcześnie utracić elastyczność, gdy staje się odwodniona. Spadek elastyczności skóry to naturalna reakcja na niedostateczne nawodnienie jej głębokich warstw i zbyt szybkie odparowywanie wody przez naskórek. Jest to na szczęście proces odwracalny.

Spadek elastyczności skóry – jakie są jego przyczyny?

Produkcja kolagenu i elastyny w skórze zaczyna zwalniać już po 30. roku życia. Nic dziwnego, że już kremy 30+ posiadają często składniki aktywne zapobiegające powstawaniu zmarszczek i wygładzające pierwsze zmarszczki mimiczne. Nie każda kobieta po trzydziestce potrzebuje takiej kuracji – wiele zależy tu od typu cery. Skóra sucha starzeje się szybciej niż skóra tłusta – zwłaszcza jeśli jest nieodpowiednio pielęgnowana. Spadek elastyczności skóry nie jest jednak tylko kwestią wieku, ale także niewłaściwej pielęgnacji i stylu życia. Elastyczność traci skóra odwodniona. A do przyczyn odwodnienia należą m.in. przesuszanie skóry przy pomocy kosmetyków silnie ograniczających produkcję sebum (niektóre linie przeciwtrądzikowe), narażanie jej na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych (promieniowanie UV, mróz, wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych), palenie papierosów, picie alkoholu, dieta uboga w warzywa i owoce, niedostateczna podaż płynów czy zniszczenie płaszcza hydrolipidowego skóry przez różne detergenty i substancje podrażniające (w tym mydło). Skóra staje się cienka, wrażliwa, wiotka, traci swą jędrność. Jest jednocześnie bardziej podatna na przesuszenie lub przetłuszczanie się, a także na powstawanie niedoskonałości i zmarszczek mimicznych. Skóra odwodniona szybciej się łuszczy, często jest też nieprzyjemnie napięta. Jak można jej pomóc?

Ratunek dla skóry odwodnionej

Jak przywrócić skórze elastyczność? Przede wszystkim należy zapewnić jej optymalne nawodnienie. Pożądanym składnikiem kosmetyków jest w tym wypadku kwas hialuronowy, obecny m.in. w intensywnie nawilżającym kremie Mixa Hyalurogel. Kwas hialuronowy znakomicie wiąże wodę wewnątrz skóry, zapewniając jej dobre nawilżenie i hamując prędkość przeznaskórkowego odparowywania wody. Skóra nawodniona odzyskuje elastyczność i sprężystość. Kwas hialuronowy to zresztą nie tylko recepta na spadek elastyczności skóry, ale także ratunek przy pierwszych zmarszczkach mimicznych.

Aby odpowiednio nawodnić i odżywić skórę, warto poszukać też preparatów z takimi składnikami jak mleczan sodu, glikol, ksylitol, mocznik i inne substancje wnikające w głąb skóry i wiążące tam cząsteczki wody. Pożądane są również składniki pobudzające syntezę kolagenu i elastyny – aby skóra mogła samodzielnie podjąć walkę z procesami starzenia. Wspomogą ją w tym dodatkowo antyoksydanty, w tym witamina E, a także inne witaminy, przede wszystkim A, C oraz witaminy z grupy B.

Nigdy nie myj twarzy mydłem ani preparatami na bazie alkoholu. Nie zmywaj też makijażu wodą. Korzystaj ze specjalnie opracowanych pod tym kątem kosmetyków, takich jak płyny, żele i emulsje micelarne. Zrezygnuj z ciężkich podkładów i pudrów na rzecz lekkich kremów CC czy DD dedykowanych skórze odwodnionej. Jeśli stosujesz puder – niech będzie to wysokiej klasy puder mineralny, o krótkim składzie (tlenki żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, azotek boru), bez domieszki bizmutu oraz składników innych niż minerały, lekkie substancje roślinne (np. puder ryżowy, bambusowy) czy ewentualnie glinka kaolinowa. W torebce miej zawsze przy sobie mgiełkę nawilżającą do spryskania twarzy, a także… butelkę wody mineralnej. Nawadnianie organizmu od wewnątrz jest także niezwykle istotne dla zdrowego wyglądu i prawidłowego funkcjonowania twojej skóry!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here