Klasyczny podział stylów wnętrzarskich od pewnego czasu zdaje się ulegać powolnej, lecz konsekwentnej erozji — style zaczynają się mieszać, łączyć i przenikać. Na bazie stylów podstawowych, powstają hybrydy, zaskakująco dobrze wyglądające połączenia, oraz zupełnie nowe wnętrzarskie formacje. Styl loftowy to odpowiedź na popularność ponownie wykorzystywanych przestrzeni postindustrialnych.

Stara opuszczona fabryka, zaniedbany magazyn, były budynek użyteczności publicznej — w Stanach Zjednoczonych w latach 70’ wróciły do łask i zostały przekształcone na modną, chętnie zasiedlaną przez artystów, malarzy, piosenkarzy i aktorów przestrzeń mieszkalną, czyli lofty. W Polsce prawdziwy „boom” na przestrzenie pofabryczne rozpoczął się w pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy inwestorzy zdecydowali się na rewitalizację całych kompleksów fabrycznych, np. łódzkiej Manufaktury.

Charakterystyczne dla stylu loftowego są dominujące w aranżacji, odnowione fragmenty czerwonej cegły, będącej podstawowym budulcem budynków fabrycznych w XIX wieku. Kontrastują z nią ściany, na których wykonaną gładź gipsową, pomalowane na biało. Kolejnym ważnym elementem aranżacji w stylu loftowym jest wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych, np. rur, które nadają wnętrzu nieco surowego, lecz także designerskiego klimatu. Duże fabryczne okna, podzielone charakterystyczną kratką to następny odnowiony fragment oryginalnie wysokiego wnętrza.

Mieszkanie w lofcie znajduje się na liście marzeń zakochanych w wielkomiejskich apartamentach i klimacie żywego, gwarnego miasta. Nie każdy z nas mieszka w lofcie, niektórym jednak marzy się przemycenie akcentów stylu loftowego do swojego mieszkania, a czasem np. tylko do jednego z pomieszczeń. Jeśli podejmiemy decyzję o wyborze tego stylu, przy planowaniu remontu warto wziąć pod uwagę główne wyróżniki aranżacji loftowej oraz ograniczenia konstrukcyjne własnego miejsca zamieszkania. Nie podwyższymy mieszkania w bloku, nasz bliźniak nie zmieni się w byłą fabrykę bawełny — nadal jednak możemy zaaranżować nasze wnętrze w stylu loftowym.

W naszej „stylizacji” najważniejszy będzie odpowiednio dobrany wygląd ścian i mebli. Materiał idealnie odwzorowujący strukturę cegły to kamień dekoracyjny. Duży zbiór kolorów, rozmiarów kamienia w stylu loftowym ma w swojej ofercie producent kamienia dekoracyjnego Stone Master: https://www.stonemaster.pl/oferta/styl-loftowy/

Po wybraniu odpowiedniej okładziny ściennej pozostaje nam tylko zdecydować się na wybór pasujących do naszego wnętrza mebli, oświetlenia i dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here