stres w ciąży

W dobie XXI wieku wydaje się, że nie da się żyć bez stresów, napięcia, zabiegania, presji czasu. Stres to syndrom naszych czasów. Co i mają wykonać ciężarne, jakie ze względu na błogosławiony stan powinny unikać negatywnych emocji i stałego napięcia psychicznego? Przecież stres w ciąży nie służy ani kobiecie, ani jej dziecku. Normalne drobne stresy, jakie wtórują każdemu człowiekowi, nie są szkodliwe dla płodu i innej mamy. Długotrwały i mocny stres może jednak skutkować pewne niebezpieczeństwa. Dowiedz się więc więcej na temat lęku w ciąży.

Wyniki lęku w ciąży

Każda przyszła mama dobrze wie, że w ciąży winna unikać niepotrzebnych stresów. Jeśli denerwuje się kobieta, rozciągnięcie jest także jej dziecko noszone pod sercem. Natomiast jak tu się nie denerwować, jeśli właściciel nie chce przedłużyć umowy o pracę na wieść o ciąży, mąż nie rozumie humorów ciężarnej, przyjaciółka zawiodła na całej rodzinie i jeszcze dochodzą zmartwienia, lub dzidziuś się dobrze rozwija i jak będzie wyglądała cała akcja porodowa? Kobieta w ciąży jest rozdrażniona z racji burzy hormonalnej i do tego nasuwają się normalne utrapienia. Normalny stres u ciężarnej nie są szkodliwe. To naturalne, że każdy z czasu do czasu czymś się przejmuje. Kłopot pojawia się, jeśli kobieta oczekująca dziecka, praktycznie przez całą ciążę stresuje się a nie ma czasu, jeśli mogłaby poczuć się rozluźniona lub zrelaksowana. W organizmie kobiety hormony lęku – katecholaminy, kortyzol, kortykosterydy – krążą nieustannie.

należy uważać na stres w ciąży - dlaczego

Jak radzić sobie ze strachem w ciąży?

Przyszła mama winna dbać o skuteczne usposobienie, chociażby ze względu na dziecko. Odpowiednia dieta i witaminy to czasem za mało, aby maluszkowi było wygodnie w brzuchu mamy. Dziecko wpływa na jakiekolwiek zmiany nastroju kobiety. Jeśli łatwo się denerwujesz, przeżywasz wielkie stresy w ciąży, np. z powodu braku wsparcia ze strony partnera, choroby, utraty pracy, śmierci kogoś bliskiego czy rozstania z rodzicem dziecka, pamiętaj, że musisz dbać o siebie ze względu na dobro maluszka. Ono jest już najistotniejsze. Co możesz wykonać, aby się trochę zrelaksować i ukoić skołatane nerwy? Oto kilka propozycji, jak zapomnieć o codziennych utrapieniach.
•Rozmowa z znajomą lub partnerem – momentami możliwość wygadania się daje poczucie, że negatywne emocje gdzieś sobie poszły. Rozmowa z kimś bliskim stwarza okazję do stosowania ze wsparcia i pozwala na poznanie strategii radzenia sobie w kryzysowych sprawach przez inne osoby.
•Letni prysznic lub kąpiel – woda działa kojąco na zmysły. Da się uspokoić. Możesz sobie wyobrazić, że woda zmywa z ciebie wszystkie stresy i niepotrzebne napięcia.
•Masaż – możesz udać się do profesjonalnego masażysty czy poprosić, aby mąż wymasował ci plecy, kark lub stopy.
•Muzyka relaksacyjna – spokojne dźwięki wyciszają umysł. Muzykę można powiązać z wizualizacjami, np. wyobrażaniem sobie pobytu na słonecznej plaży, czumu asystuje w tle szum morskich fal.
•Relaks – po prostu rób to, na co jesteś chęć a co wydaje ci przyjemność. Idź na zakupy, do kina, do teatru czy poczytaj książkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here