Republika

Na świecie istnieje wiele ustrojów, według których rządzą się kraje. Jednym z nich jest republika. To ustrój, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów na określony czas. Ustój Polski to właśnie republika, na co wskazuje pełna nazwa naszego kraju – Rzeczypospolita Polska. Nazwa republiki pochodzi od łacińskich słów „res publica”, czyli dosłownie „rzecz publiczna” albo „rzecz pospolita”, a stąd już bardzo blisko do Rzeczypospolitej. Takim określeniem nazywa się też historyczne Królestwo Polskie – wtedy jednak używano innej definicji słowa „republika”, czyli państwa o ustroju mieszanym: mającym cechy monarchii, arystokracji i demokracji. Obecne znaczenie tego słowa określa kraj rządzony w pełni demokratycznie.
Do drugiej wojny światowej słowa „rzeczpospolita” używano do określenia każdego kraju o tym ustroju, dzisiaj stosuje się ją tylko w odniesieniu do Polski. Wówczas w prasie mogliśmy znaleźć informacje o Rzeczypospolitej Francuskiej (dzisiaj jest to Republika Francuska) albo Rzeczypospolitej San Marino (Republice San Marino).
Na pytanie, co to jest republika, można odpowiedzieć, że to państwo, w którym władza jest sprawowana przez osobę (prezydenta) lub/i rząd, które zostały wybrane w wyniku wyborów. Systemy rządów różnią się nieco w zależności od danego kraju. Prezydent może mieć możliwość ponownego wyboru, odpowiadać przed innym organem państwa lub nie (wtedy odpowiada przed Historią bądź Bogiem), a rząd odpowiada przed parlamentem lub przed prezydentem.

http://www.oytam.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here