Przebarwienia na skórze przybierają zazwyczaj formę niewielkich, różnej wielkości plamek. Mogą się one pojawić się zarówno na twarzy, jak i pozostałych częściach ciała, na przykład na rękach. Są problemem natury estetycznej, z którym zmagają się kobiety i mężczyźni. Jak sobie z nimi radzić i zapobiegać powstawaniu nowych zmian? Podpowiadamy.
Skąd się biorą przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na skórze są wynikiem nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek, które wydzielają melanię. Wśród głównych przyczyn tej dolegliwości można wymienić nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie UV, a także czynniki hormonalne — ciążę, doustną antykoncepcję i inne dolegliwości.
Cera wrażliwa i naczynkowa jest bardziej narażona na występowanie przebarwień. Mogą one powstać również wskutek urazu skóry spowodowanego przez uszkodzenia mechaniczne, ale i na przykład trądzik. Wówczas zmiany takie lokalizują się bezpośrednio w miejscu urazu.
Witamina C a przebarwienia na skórze
W walce z przebarwieniami może pomóc nam witamina C. Serum z tym cennym składnikiem obecnie znajdziemy w ofercie zarówno sklepów kosmetycznych jak i aptek. Taki produkt nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale także stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu wspomaga proces gojenia ran.
Witamina C reguluje także produkcję melaniny, dlatego poza tym, że rozjaśnia przebarwienia, to zapobiega powstawaniu nowych. Dodaje skórze blasku i łagodzi stany zapalne, dzięki czemu może być stosowana również przez osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry czy trądzik.
Domowe sposoby na przebarwienia na skórze
Warto spróbować usunąć przebarwienia na skórze, zwłaszcza jeśli nie są rozległe za pomocą domowych sposobów. Pomóc w tym mogą maseczki z łatwo dostępnych produktów spożywczych. Przed ich nałożeniem warto jednak wykonać peeling, który złuszczy martwy naskórek i wygładzi skórę.
Wśród najpopularniejszych domowych maseczek o działaniu rozjaśniającym przebarwienia można wymienić te z kurkuminą z jogurtem i mąką ryżową, a także z cytryny i miodu. W walce z przebarwieniami może nam pomóc również zmieszane awokado z limetką.
Zabiegi kosmetyczne na przebarwienia na skórze
Jeżeli problem przebarwień w naszym przypadku jest bardzo rozległy lub powoduje duży dyskomfort, możemy spróbować profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które są znacznie skuteczniejsze niż domowe sposoby, a nawet dermokosmetyki. Warto dobór konkretnej techniki skonsultować z kosmetologiem lub dermatologiem.
Aby pozbyć się przebarwień, najczęściej wykonuje się głębokie peelingi chemiczne lub kwasowe. Można spróbować również mikrodermabrazji, a także dermabrazji. Jedną z najskuteczniejszych metod oferowanych przez specjalistów, która pozwala pozbyć się plam na twarzy i ciele, jest zastosowanie lasera frakcyjnego.
Przebarwienia na skórze — ważna jest profilaktyka
Jeżeli podejmiemy walkę z przebarwieniami, niezależnie od metody jaką wybierzemy, powinniśmy pamiętać o tym, aby właściwie chronić skórę i działać w taki sposób, aby nie pojawiały się na niej nowe zmiany. Dlatego jeżeli problem ten spowodowany jest czynnikami hormonalnymi, powinniśmy udać się do lekarza, który dobierze celowaną dla naszego przypadku terapię.
Niezwykle istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna. Każdego dnia na twarz, a także pozostałe miejsca na naszym ciele, gdzie najczęściej pojawiają się przebarwienia, powinniśmy aplikować krem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Działania takie należy podejmować również w dni, kiedy wydaje nam się, że słońce nie operuje.