Pole dance to aktywność fizyczna, dzięki której dbamy o zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie. Jest to jeden z rodzajów tańca na rurze, obok m.in. pole sport, pole fitness i exotic pole dance. Ćwiczenia na rurze pomagają spalić kalorie, zmniejszyć poziom stresu i mają korzystny wpływ na stawy i mięśnie.
Co to jest pole dance?
Pole dance to taniec na rurze. Był znany już 800 lat temu w Indiach, gdzie stanowił popularną formę aktywności wśród mężczyzn. Wówczas polegał na zaprezentowaniu układu choreograficznego na drewnianym palu. Równolegle w Chinach uprawiano inną, ale podobną do pole dance, dyscyplinę sportu. Zawodnicy płci męskiej przedstawiali układ na dwóch owiniętych materiałem palach o wysokości nawet 9 metrów. Zanim pole dance stało się popularną aktywnością fizyczną, było kojarzone z erotyczną rozrywką w nocnych klubach, do których zostało przeniesione z cyrku, gdzie stanowiło punkt programu od 1920 roku. Pierwsza szkoła pole dance powstała w Stanach Zjednoczonych w 1990 roku.
Współcześnie wyróżnia się następujące rodzaje tańca na rurze:
1. exotic dance – znany z klubów ze striptizem,
2. exotic pole dance,
3. pole sport,
4. pole dance,
5. pole fitness.
Zalety pole dance
Ćwiczenia na rurze angażują mięśnie całego ciała. Są one w ruchu przez cały czas treningu, co umożliwia szybkie spalenie kalorii i zlikwidowanie tkanki tłuszczowej. Rezultatem tańca na rurze będzie zmniejszenie wagi ciała w krótkim czasie (w ciągu kilku miesięcy). Mięśnie zostaną wyrzeźbione i wzmocnione. Dzięki pole dance poprawia się kondycja, jesteśmy bardziej elastyczni, a w związku z tym rzadziej doskwiera nam ból pleców czy sztywność karku. Taniec na rurze jest rekomendowany kobietom, które planują macierzyństwo, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Osoby, które ćwiczą pole dance, stają się bardziej pewne siebie i swego ciała. Zmiana w psychice jest wynikiem opanowania podstawowych ćwiczeń i wzmocnienia mięśni, co w czasie kolejnych treningów procentuje łatwością przyswajania bardziej skomplikowanych i wymagających umiejętności. Lepsza samoocena jest widoczna w postawie ciała – jest ona wyprostowana, osoba porusza się z wdziękiem, co jest rezultatem umiejętności nabytych w trakcie zajęć pole dance. Pole dance umożliwia zrelaksowanie się i rozluźnienie mięśni. W trakcie treningu można również zmniejszyć poziom stresu. W jaki sposób? Ćwiczenia pole dance są dość intensywne, co powoduje, że poziom hormonu stresu, czyli adrenaliny, w organizmie spada, natomiast podnosi się poziom hormonów szczęścia, czyli endorfin, odpowiedzialnych za pozytywne myślenie. Taniec na rurze ma korzystny wpływ na stawy, kości i narządy wewnętrzne. Na skutek ćwiczeń zwiększa się ruchomość stawów, co minimalizuje ryzyko zachorowania na osteoporozę. Dzięki większej świadomości kinestetycznej możemy w przyszłości uniknąć urazów. Ponadto pole dance jest ćwiczeniem izometrycznym, które poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Pozytywnie oddziałuje na serce, gdyż intensywne ćwiczenia powodują, że ten mięsień bije szybciej. A to z kolei generuje zwiększony przepływ krwi.