Po otrzymaniu spadku po członku rodziny lub kimś bliskim może się okazać, że spadkodawca zostawił same długi spadkowe oraz zobowiązania i przyjęcie ostatniej woli zmarłego będzie kosztowne i nie przyniesie żadnego zysku. W takim przypadku warto zrzec się spadku,a pomocny w tym będzie dobry notariusz.
Odrzucenie a zrzeczenie się spadku
W przypadku otrzymania niekorzystnego spadku można zrzec się dziedziczenia lub odrzucić spadek. Są to dwie różne działalności i mogą być przeprowadzone w różnym okresie. Zrzeczenia się dziedziczenia można dokonać za życia spadkodawcy. Niezbędna do tego jest umowa sporządzona przez notariusza i musi być ona zawarta pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą. Osoba, która dokona zrzeczenia się spadku jest traktowana w taki sposób, jakby nie dożyła czasu otwarcia testamentu i należna jej część jest rozdzielana na pozostałych wykonawców testamentu. Już po śmierci spadkodawcy możliwe jest tylko odrzucenie spadku, ponieważ nie ma możliwości zawarcia umowy zrzeczenia się dziedziczenia pomiędzy spadkodawcą a spadkobiorcą. Na odrzucenie osoba ma czas 6 miesięcy od dnia otrzymania spadku, czyli terminie ten nie musi być liczony od dnia śmierci osoby, ale od dnia otwarcia testamentu.
Jak odrzucić spadek?
W celu odrzucenia spadku wymagane jest złożenie odpowiedniego oświadczenia przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, co ważne sąd ten ma być właściwy dla osoby odrzucającej wniosek, a nie dla spadkodawcy. Należy wiedzieć, że takie oświadczenie jest nieodwołalne chyba, że wystąpią specjalne okoliczności. Takimi okolicznościami może być przedstawienie oświadczenia pod wpływem błędu lub groźby, gdy spadkobiorcy grozi niebezpieczeństwo majątkowe lub osobiste.
Formy przyjęcia spadku
Spadek często może być obciążony długami, które przerastają aktywa spadkowe i w takiej sytuacji warto go odrzucić. Jeśli natomiast zdecydujemy się na przyjęcie i spełnienie ostatniej woli zmarłego warto wiedzieć, że istnieją dwie formy przyjęcia spadku.
Co do przyjęcia spadku, możemy wyróżnić dwie jego formy:
* przyjęcie spadku wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe i zobowiązani
* przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe oraz zobowiązania osoby zmarłej.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl