Przeglądając katalogi z nowoczesnymi aranżacjami wnętrz, trudno nie zwrócić uwagi na fakt, że projektanci coraz częściej inspirują się stylem industrialnym. Nierozerwalnie wiąże się on z wolnością twórczą, minimalizmem i unikaniem dzielenia przestrzeni na poszczególne pomieszczenia. Surowe wykończenia i chłodna kolorystyka również doskonale wpisują się w ten klimat. Jeśli zależy nam na urządzeniu mieszkania zgodnie z najnowszymi trendami, powinniśmy pomyśleć o meblach i dodatkach, dzięki którym nabierze ono industrialnego charakteru.
Wyposażenie w industrialnym stylu – na co się zdecydować?
Głównym źródłem inspiracji dla stylu industrialnego jest fabryka przemysłowa i jej surowy klimat, na który składają się proste, ale solidnie wykonane przedmioty oraz otwarta przestrzeń. Co to oznacza dla współczesnego poszukiwacza modnych rozwiązań aranżacyjnych? Po pierwsze, zapominamy o perfekcyjnych, gładkich wykończeniach ściany oraz podłogi. Surowa cegła czy „goły” beton to jak najbardziej pożądany efekt. Po drugie, stawiamy na odpowiednie meble i dodatki. Solidnie wykonane hokery industrialne, ciężkie metalowe lampy sufitowe i szafki w formie skrzynek ze starego drewna to elementy, które sprawią, że wnętrze naszego mieszkania będzie prezentować się niebanalnie. Dzięki nim jesteśmy w stanie przenieść do pomieszczeń wyjątkowy klimat loftu.
Modny minimalizm w konkretnych pomieszczeniach
Wnętrze w stylu industrialnym to doskonała propozycja dla każdego, kto ceni sobie nietuzinkowość i oryginalność. Przy niezwykle modnych podwyższonych blatach kuchennych ustawmy hokery industrialne, czyli wysokie stołki barowe, które pozwalają na komfortowe oparcie stóp. Obicia w kolorze chłodnego brązu i stalowa konstrukcja stołka wyglądają trwale i jednocześnie designersko. Z tego powodu warto wykorzystać jej podczas urządzania nowoczesnej kuchni lub jadalni. Chłodna kolorystyka ścian i prosta forma pozostałych mebli podkreślą przemysłowy klimat przestrzeni.
W industrialnym salonie dobrze sprawdzi się minimalistyczna, pozbawiona zaokrągleń kanapa. Decydując się na skórzane obicie, dodamy wnętrzu odrobinę elegancji. Ten rodzaj mebli dobrze komponuje się na tle surowych detali, takich jak aluminiowe elementy oświetlenia czy proste stołki zamiast tradycyjnych foteli. Może wydawać się zaskakujące, że ani słowem nie wspomniano o elementach dekoracyjnych. W przypadku industrialnych wnętrz kierujemy się zasadą maksymalnej prostoty i raczej rezygnujemy z obrazów, dywanów, firanek i innych ozdób.