Popularne w ostatnich czasach wziernikowanie pochwy i szyjki macicy należy do grupy tych badań, które mogą uratować Twoje życie. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć komórki nowotworowe i zacząć leczenie odpowiednio wcześnie. Rak szyjki macicy zabija rocznie kilka tysięcy kobiet. Nie należy zatem tego bagatelizować!
Kolposkopia bo tak brzmi inna nazwa wziernikowania pochwy i szyjki macicy jest badaniem bardzo prostym, bezbolesnym.
Sprawdź jak wygląda to proste badanie oraz jak się do niego przygotować.
Przed zabiegiem
Na ok. 7 dni przed planowanym zabiegiem należy ograniczyć aktywność seksualną a także nie wykonywać innych zabiegów ginekologicznych mających na celu przepłukiwanie wnętrza pochwy. W przeciwnym razie lekarz będzie miał problem z postawieniem trafnej diagnozy, czego wynikiem mogą być błędne wyniki badania.
Wykonywanie badania w trakcie menstruacji także nie jest zalecane.
Czego można się dowiedzieć?
Kolposkopia pochwy to badanie, które ma na celu wypatrzenie wszelkich niepokojących defektów powierzchni szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Lekarz pobiera odpowiedni wycinek, który później jest poddawany szczegółowym badaniom
Przed wykonaniem kolposkopii zaleca się przeprowadzenie badania cytologicznego. Cytologia jest zabiegiem podczas, którego pobiera się wymaz z szyjki macicy Jeżeli wyniki cytologii będą nieprawidłowe, możesz być pewna, że ginekolog w celu zleci Ci wykonanie wziernikowania pochwy.
Kolposkopia jest często również badaniem kontrolnym. Dzięki niej można dowiedzieć się czy leczenie przebiega prawidłowo. Wziernikowanie pochwy może być także wstępem do dalszych badań podczas, którego lekarz zaplanuje plan Twojego leczenia czy zabiegów jakie należy wykonać.
Kolposkopia krok po kroku.
Wziernikowanie pochwy jest standardowym badaniem w pełni bezbolesnym, nie należy więc się go obawiać!
Zabieg nie wiąże się z kilkudniowym pobytem w szpitalu, przebiega w takich samych warunkach jak inne badania ginekologiczne – trwa dosłownie kilkanaście minut.
Na fotelu ginekologicznym lekarz do pochwy wprowadzi specjalny przyrząd, który umożliwi mu wgląd na zewnętrzną powierzchnię szyjki macicy. Już w tym momencie ginekolog na podstawie wyglądu powierzchni oraz śluzu otaczającego szyjkę macicy jest w stanie stwierdzić co może być przyczyną Twoich dolegliwości.
Kolejny etap kolposkopii pochwy polega na dokładnym oczyszczeniu jej z wydzieliny oraz przemyciu na początku chlorkiem sodu a następnie kwasem mlekowym lub octowym.
Jeżeli w trakcie zbadania lekarz zauważy pewne nieprawidłowości wskazujące na zmiany nowotworowe lub przednowotworowe zmuszony będzie pobrać materiał tkankowy do dalszej analizy. Zostaniesz jednak odpowiednio znieczulona, także nic na pewno nie poczujesz.
Wziernikowanie pochwy kończy się zazwyczaj procesem barwienia szyjki macicy.
Po zabiegu nie powinny występować żadne nieprzyjemne dolegliwości. Często po zabiegu można zauważyć śluz lub krew na bieliźnie – jest to jednak w pełni normalny objaw.
Wszystko wróci do normy w krótkim czasie.
Czuje powinny być przede wszystkim Panie obciążone genetycznie. Jeżeli Twoja mama, babcia czy siostra zmagały się z tą ciężką chorobą, zwiększa się ryzyko prawdopodobieństwa, że wystąpi ona i u Ciebie.
Pamiętaj, że zmiany nowotworowe wykryte w porę są gwarancją tego, że leczenie przyniesie rezultaty. Rak szyjki macicy w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych charakterystycznych symptomów.