Kisić można nie tylko kapustę.

Kiszenie, co to jest i w po się stosuje?

Kiszenie – jest jednym ze sposobów konserwacji żywności przeznaczonej do spożycia opierającej się na fermentacji. Produkty kiszone zawierają cenne witaminy, w tym witaminę C oraz są świetnym pokarmem dietetycznym.

Więc co można kisić? :

1) Ogórek – to już nasza nieodłączna tradycja pajda chleba i ogórek kiszony. Jego Kiszenie polega na zalaniu ogórka solanką oraz bez pasteryzacji odstawienia go w ciemne miejsce. Jeden ogórek to bomba witaminy C. Idealnie nadaje się na okres przeziębień i gryp.

2) Kapusta – Zaraz obok ogórka stanowi symbol naszej polskiej kuchni. Któż nie pamięta jak zamiast drewnianego tłuczka wchodziło dziecko i ubijało kapustę w beczce. To była najlepsza frajda jesiennych wieczorów. Taką kapustę ubija się na zmianę z solą oraz marchewką. Idealny środek dietetyczny i wspomagający odporność. Kapusta kiszona polecana w szczególności do smażonej ryby jak i schabowego.

3) Burak – tak, tylko z buraka kiszonego najlepszy jest barszcz czerwony. Buraki kiszone podobnie przyrządza się jak ogórka, jednak czas oczekiwania to około 5-7 dni, oraz aby przyspieszyć fermentację dodaje się soku z kiszonej kapusty oraz kromkę chleba razowego. Do smaku można dodać czosnek. Takie buraki są idealne na anemię, pomagają w produkcji krwinek czerwonych i skutecznie stawiają na nogi nawet najbardziej słabego człowieka

4) Mąka razowa – mąkę kisi się za pomocą wody oraz temperatury. Po 7-10 dniach powstaje nam zakwas, który jest naturalny, przepyszny, i potrawy z niego przyrządzane nie mają sobie równych. Z zakwasu robimy chleb czy żurek.

http://www.odzyskajdzien.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here