Taniec jest z nami od zarania dziejów. Pozwala on na uwolnienie swojego ciała oraz pozytywnej energii. Dodatkowo jest to zajęcie relaksujące ciało oraz duszę. Taniec jest to coś więcej, niż tylko rozrywka. Pozwala on na ekspresje poprzez wyrażenie swoich emocji. Co więcej może być on również źródłem utrzymania. Tak, zgadza się, jest to zawód, który może być wykonywany jako płatna praca. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o taniec zawodowy. Jakie predyspozycje należy posiadać do podjęcia się takiego zawodu oraz jak możemy zostać zawodowym tancerzem? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/tancerz-jak-zostac/
Predyspozycja i wymagania tancerza
Zawód ten na ogół nie jest postawiony przed formalnymi wymogami, które należy spełnić, aby go wykonywać. Aby zostać tancerzem, musisz przede wszystkim czuć, że jest to praca dla Ciebie. Przede wszystkim powinieneś mieć poczucie rytmu oraz zmysł taneczny i interesować się tańcem jako sztuką. Oczywiście odrobinę talentu nie zaszkodzi. Oprócz tego potrzebne są praktyczne umiejętności, które mogą być nabyte lub wrodzone. Oprócz tego, tancerz powinien mieć warunki zdrowotne, ponieważ jego praca bywa wyczerpująca fizycznie. Potrzebny jest mocny układ ruchu, zdrowy układ mięśniowy i sprawny układ kostny. Do tego dobra kondycja fizyczna, a także psychiczna. Dobrym wyborem do rozpoczęcia kształcenia się w takim kierunku jest wybór szkoły tanecznej. Kursy czy warsztaty taneczne również są dobrą opcją na sam początek.
Jak wygląda droga do zostania tancerzem?
Poza oczywiście poczuciem rytmu oraz talentem do pracy tancerza przydadzą się przede wszystkim predyspozycje praz nabyte umiejętności. Zdobyć je możemy przez uczestniczenie w kursach tanecznych czy szkołach tańca. Tancerz nie tylko wykonuje układy choreograficzne, ale również potrafi je uzasadnić. Potrafi również opowiedzieć o kontekście historycznym i artystycznym niektórych ruchów. Dlatego wśród młodych ludzi popularnym wyborem jest szkoła baletowa. Wbrew pozorom nie uczy ona jedynie baletu. Poznamy tam też wszystkie rodzaje tańca. Od klasycznego czy ludowego po nowoczesny. Zaliczyć będzie trzeba również zajęcia z rytmiki, partnerowania, akrobatyki, jazzu, pilates, stretchingu, contorionu oraz zasad charakteryzacji.
Jeżeli chodzi o teoretyczne zagadnienia to będzie czekała Cię przede wszystkim historia tańca, podłoże kulturowe poszczególne jego odmiany. Sprawdzone zostaną też Twoje zdolności tworzenia i redagowania audycji muzycznych. Tancerz po ukończonej szkole baletowej, będzie mógł próbować swoich sił jako pracownik teatru czy ośrodków kultury.
Zobacz też: http://www.boolvar.pl/jak-wyglada-praca-tancerza/