Nie jest nowością, że pierwszy krem przeciwzmarszczkowy warto zacząć stosować już w okolicach 25 roku życia. Podczas gdy u dwudziestolatki wszelkie uszkodzone lub starzejące się komórki skóry szybko zostają zastąpione przez nowe dzięki sprawnej działalności hormonów, u kobiety po 30 roku życia mogą zacząć objawiać się w formie pierwszych oznak starzenia – utratą jędrności skóry, przebarwieniami i zmarszczkami. Na szczególną uwagę zasługuje cera wokół oczu. Jest ona cieńsza i bardziej podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Jak zatem wybrać dobry krem na zmarszczki pod oczami i do całej twarzy? Po czym poznać, że to już ten moment na stosowanie tych kosmetyków?
Oznaki starzenia się skóry
Choć zmarszczki są najbardziej oczywistą oznaką starzenia się skóry, to nie ich należy wypatrywać w pierwszej kolejności. Na długo przed ich pojawieniem się, cera wysyła sygnały, które ostrzegają przed utratą jędrności. Pierwszą z nich jest przesuszenie skóry. Szczególnie w strefie wokół oczu jest to alarmujące. Oznacza to, że prawdopodobnie cera w tym miejscu stała się cieńsza, a naskórek zaczął przyrastać, stając się grubszy i szorstki. Następnie pojawiają się pierwsze nieznaczne zmarszczki mimiczne. Najłatwiej zauważyć je w okolicach oczu oraz ust. Innym sygnałem świadczącym o starzeniu się skóry mogą być też zmiany jej kolorytu, pojawienie się przebarwień czy charakterystycznego ziemistego odcienia, który powoduje, że ciągle wyglądamy na zmęczone. Krem na zmarszczki pod oczami powinien z powodzeniem poradzić sobie z takimi oznakami. Co ciekawe, kremy pod oczy zwykle można stosować także w strefie wokół ust.
Oznaki starzenia a krem przeciwzmarszczkowy
Dobra wiadomość jest taka, że w dużej mierze można przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji spowolnić proces starzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu. Dobrej jakości krem przeciwzmarszczkowy będzie mógł wyróżnić się kompleksowym działaniem. Wtedy istnieje większa szansa na spowolnienie procesu starzenia, ale też odwrócenie jego skutków. Chodzi o ujędrnianie skóry i spłycanie istniejących już zmarszczek. Kosmetyk tego typu powinien intensywnie nawilżać. Umożliwiają to takie składniki jak gliceryna i kwas hialuronowy. Ważną zaletą produktów z tej grupy jest również neutralizacja aktywności wolnych rodników. Tu sprawdzają się wyciągi roślinne i witaminy, szczególnie A, C i E. Wśród przydatnych składników należy też wymienić tłuszcze i oleje roślinne, które wzmacniają warstwę hydrolipidową skóry. Krem przeciwzmarszczkowy powinien także regenerować skórę. Ułatwi to koenzym Q10. Nie bez znaczenia będzie również obecność filtrów chroniących przed promieniami słońca. Jakich efektów można się spodziewać po takim kosmetyku? Przede wszystkim ujędrnienia skóry. Ważna będzie także zdolność do wyrównania jej kolorytu i przywrócenia blasku. Jednym z natychmiastowych efektów jest też wyraźne nawilżenie skóry, a w dłuższej perspektywie także wygładzenie i spłycenie zmarszczek.