Zainteresowanie szkołą muzyczną zwiększa się z roku na rok. W dalszym ciągu do najbardziej popularnych instrumentów wybieranych do nauki gry w takich miejscach należą instrumenty smyczkowe. Choć skrzypce są dużo bardziej poręczne, niewielkie, łatwiej je przenieść czy transportować, to jednak częściej wybierana jest właśnie wiolonczela. O ile wybrana jest prawidłowo, wykonana z dobrych gatunkowo materiałów, potrafi brzmieć czysto i pięknie nawet wtedy, gdy dopiero uczy się na niej grać początkujący niewprawiony jeszcze w to zadanie muzyk. To, co trzeba wziąć pod uwagę w czasie wybierania tego muzycznego narzędzia, to między innymi swój wzrost, długość ramienia i rozpiętość pleców.
Z jakich materiałów zrobiona jest dobrej jakości wiolonczela?
Każdy uczeń, niezależnie od swojego wieku, wiedzy i doświadczenia, chciałby mieć do czynienia z najlepszą na rynku wiolonczelą. Korzystne jest między innymi to, że występują one na rynku w różnych rozmiarach, dzięki temu każdy może zacząć swoją przygodę z graniem na tym instrumencie smyczkowym, nawet w dość późnym wieku. Wiolonczela powinna być wyprodukowana z materiałów szlachetnych, trwałych, do takich można zaliczyć drewno dębowe, świerkowe, sosnowe. Składanie takiego instrumentu powinno być ręczne, wówczas można liczyć na większą solidność i dokładność. Dużą wagę należy także przyłożyć do jakości strun, gdy będą dobrane prawidłowo, sprzęt będzie brzmiał czysto, a nauka będzie bezproblemowa. Równie istotny jest smyczek, jest to najważniejszy artykuł w nauce gry na instrumencie smyczkowym, bez niego gra byłaby niemożliwa.
Jak zazwyczaj kupuje się pierwszą wiolonczelę?
Często wydanie dużej kwoty na wiolonczelę od lutnika nie jest możliwe. Taka inwestycja czyniona jest na późniejszym etapie nauki, gdy muzyk ma już odpowiednie umiejętności i pewny jest, że będzie kontynuował naukę. Na rynku nie brakuje też innych propozycji, na początek uczniom proponuje się instrumenty fabryczne, czyli takie, które częściowo lub całkowicie zostały wyprodukowane w fabrykach. Opanowanie podstaw za pomocą tego narzędzia jest możliwe, wielu uczniów szkół muzycznych radzi sobie z taką nauką doskonale, bez konieczności ponoszenia kosztów dodatkowych czy kupowania co chwilę nowego sprzętu. Wiolonczela od lutnika jest sprawą indywidualną, nierzadko przeznaczoną ze względu na koszty tylko dla zawodowych muzyków. Niezależnie od modelu warto dokupić od razu odpowiedni wodoodporny futerał na taki instrument, dobrze dopasowany pozwoli na ochronę przed deszczem i innymi negatywnymi czynnikami.