Nie ma niczego przyjemniejszego od łapania opalenizny oraz przebywania w ciepłych promieniach słońca podczas wakacyjnych wyjazdów. Piękna wakacyjna opalenizna to największy prezent, jaki słońce może nam podarować podczas naszych wypadów czy urlopu.
Trzeba jednak odpowiednio dbać o naszą skórę – szczególnie po zażywaniu kąpieli słonecznych, ponieważ w przeciwnym wypadku skóra w krótkim czasie stanie się czymś na wzór pergaminu – suchego, szeleszczącego i nieprzyjemnego w dotyku.
Nieodpowiednie dbanie o skórę po opalaniu może skutkować również łuszczeniem się naskórka, co spowoduje z kolei, że nasza opalenizna, z której byliśmy bardzo dumni, pokryje się czymś w rodzaju szarego nalotu.
Zaraz po przyjściu z plaży
Pierwszą rzeczą, jaką musisz robić zawsze bezpośrednio po powrocie z plaży, jest wejście pod prysznic i spłukiwanie z siebie nie tylko brudu, ale również soli, drobinek piasku, które osiadają na naszym ciele oraz zaschniętych pozostałości, jakie osadzają się na nas po wyjściu z wody.
Zmywamy z siebie wtedy również kremy czy balsamy do opalania. Najlepiej jednak w takich przypadkach rezygnować z kąpieli wannie – prysznic zapewni nam higieniczne oraz szybkie pozbycie się wszystkich pozostałości, nie narażamy skóry również na zbędne, dodatkowe wysuszenie, jakie powoduje kąpiel w wannie.
Do mydlenia ciała najlepiej wykorzystywać delikatne mydła albo żele myjące, najlepiej również, aby zawierały środki mocno nawilżające – tego będzie najbardziej potrzebowała nasza skóra w takiej chwili. Dobrze sprawdzą się też preparaty zawierające łagodzące ekstrakty roślinne albo naturalne olejki o właściwościach delikatnie natłuszczających.
Odpowiednio się wycieraj
Nie wskazane jest, aby po takim prysznicu wycierać się dokładnie, albo, co gorsza, aby trzeć skórę – najlepiej sprawdzi się delikatny, miękki ręcznik. Wystarczy, że będziemy jego powierzchnię dociskać do skóry, niekonieczne jest szorowanie nim powierzchni ciała.
Odpowiednie nawilżenie
Nie można zapominać w takich chwilach o odpowiednim nawilżeniu skóry, najlepiej za pomocą balsamu labo mleczka czy masła o właściwościach głęboko nawilżających, mogą być również specyfiki lekko natłuszczające.
Tego typu kosmetyki powinno się rozprowadzać dłonią kolistymi ruchami, masowanie zaczynając zawsze od dołu w górę – poprawia to ogólne krążenie. Możemy zamiast masowania zastosować również wklepywanie. Nie ubierajmy się od razu po zastosowaniu kremu czy balsamu – najlepiej dać mu czas, aby wchłonął się samodzielnie. Jeśli za szybko założymy na siebie ubrania, część balsamu zostanie zwyczajnie nim wytarta.
Ostateczny ratunek
Jeśli jednak nie zadbaliśmy odpowiednio wcześnie o naszą skórę i stała się ona zrogowaciała, nieprzyjemna w dotyku, szorstka czy najnormalniej w świecie – stara – konieczne będzie wykonanie na ciele peelingu. Najlepiej wykonywać go podczas brania prysznica czy kąpieli i możemy wykorzystać do tego specyfiki przygotowane w domowym zaciszu – skuteczność będzie identyczna ze stosowaniem specyfików pochodzących z drogerii.