Alkoholizm w rodzinie to bardzo przykry temat, ale nieunikniony, ponieważ trzeba go nagłaśniać. Problem ten odbija się na wszystkich członkach osoby uzależnionej od napojów wyskokowych. Zawsze zaczyna się niewinnie – jedno czy dwa piwa, butelka wódki czy wina na rozluźnienie, zapomnienie o problemach. Z czasem niestety alkohol zaczyna komuś smakować, a to oznacza bardzo poważny problem. Oczywiście osoba pijąca uważa, że ma wszystko pod kontrolą, że nic złego się nie dzieje, że wszyscy dookoła wmawiają jej coś, co nie ma miejsca. Z czasem jednak niczego nie ma się już pod kontrolą, a to prowokuje sytuacje, o których nawet nie pomyślelibyśmy, że mogą dziać się w naszym domu.
Alkoholizm w rodzinie
Alkoholik w domu krzyczy, przeklina, a nawet stosuje przemoc wobec rodziny, a nawet zamierza prowadzić pojazdy po wpływem alkoholu. A każdy pijany człowiek, który chce wsiąść za kółko to potencjalny morderca. I niestety takie sytuacje też mają miejsce. Zamroczenie alkoholem jest następstwem różnych tragicznych sytuacji, w których nawet mogą zginąć ludzie. Czy to wtedy, gdy samochód prowadzi pijany kierowca, czy to wtedy, gdy alkoholik trzyma w ręce nóż i zadaje komuś poważną ranę, która okazuje się śmiertelna, albo na jakiś czas powoduje uszczerbek na zdrowiu osoby pokrzywdzonej.
Zawiadomienie policji powoduje, że agresor zostaje aresztowany, a później skazany na wiele lat na więzienie. To tylko kilka przykładów tego, co alkohol robi z ludźmi. Trzeba oczywiście rozróżnić nadmierne spożywanie alkoholu od picia raz na jakiś czas jednego piwa, czy wódki na weselu – picie może być okazyjne, ale nie musi wcale być nałogowe. Problem pojawia się wtedy, gdy picie okazuje się być nałogowe. Dalsze nadużywanie napojów wysokoprocentowych prowadzi do tragedii nie tylko dla samego alkoholika, ale też dla jego rodziny, albo zupełnie obcych nam ludzi, którzy również ucierpieli przez jego nałóg. To wcale nie musi się tak kończyć, jeśli tylko w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób zareagujemy.
Więc jak postępować z alkoholikiem w domu? Każdy może mieć swój sposób. Gdy wytrzeźwieje, należy mu uświadomić, jak zachowywał się po spożyciu alkoholu, co robił, albo co chciał zrobić, w jaki sposób odzywał się do członków swojej rodziny. Jeśli to możliwe, można nagrać jego zachowanie i odtworzyć mu film na nagranym urządzeniu. Należy uświadomić takiej osobie, że tak się zachowując, krzywdzi on swoją rodzinę. Można obiecywać poprawę, ale gdy osoba chora z powodu alkoholu nie zmieni swojego zachowania to tak naprawdę nic się nie zmieni. Czasami potrzebne są radykalne środki, aby alkoholik przestał pić i w zależności od sytuacji być może trzeba je wdrożyć.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-postepowac-z-alkoholikiem-w-domu/