Homeopatyczne leki na ból gardła to preparaty, które mogą być stosowane zarówno przy bólach gardła o podłożu infekcyjnym, jak i dolegliwościach przejściowych, które powstają np. przy długim mówieniu czy przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Rozwiązania, które proponuje homeopatia to leki jedno- oraz wieloskładnikowe naturalnego pochodzenia.
W bólu gardła z pomocą przyjdą ci liczne sposoby i preparaty, które oferują ziołolecznictwo i homeopatia. Leki homeopatyczne na ból gardła powstają na bazie składników roślinnych i mineralnych. Mogą zawierać jeden składnik bądź stanowić mieszankę kilku substancji leczniczych.
Homeopatyczne leki na ból gardła – rodzaje
Co na ból gardła oferuje homeopatia? Leki homeopatyczne wspomagające leczenie infekcji i stanu zapalnego śluzówki mogą być jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe (te działają zwykle na różne symptomy przeziębienia). Najczęściej mają formę rozpuszczalnych granulek lub tabletek, czasem także kropli do rozcieńczania w wodzie.
Wśród preparatów jednoskładnikowych zwróć uwagę np. na Mercurius Solubilis 9 CH, Sabadilla Officinarum 9 CH, a także wieloskładnikowe tabletki i krople leczące ból gardła i chrypkę oraz stymulujące naturalne siły obronne organizmu. Wśród tych ostatnich można wyróżnić chociażby preparaty zawierające ekstrakt z jeżówki (Echinacea).
Zioła, które zwalczają ból gardła
Ziół, które skutecznie leczą ból gardła, szukaj zarówno w preparatach homeopatycznych, jak i ziołowych tabletkach do ssania. Możesz też wykonywać z nich napary do picia i płukanki. Do najskuteczniejszych ziół pomocnych w leczeniu stanów zapalnych śluzówki gardła, należy szałwia lekarska.
Szałwia lekarska
Szałwia hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za infekcje, eliminuje toksyny wydzielane przez drobnoustroje chorobotwórcze[1]. Płukankę z szałwii przygotuj, zalewając dwie łyżeczki suszu połową szklanki wrzącej wody. Napar parz przez 15–20 minut i płucz gardło, gdy osiągnie on temperaturę pokojową.
Tymianek
Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne wykazuje też tymianek. Działa silnie odkażająco, jak również antyoksydacyjnie. Zawiera witaminę C i witaminy z grupy B. Podobnie jak szałwia, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za infekcje jamy ustnej i gardła. Ponadto rozrzedza zbierającą się w gardle wydzielinę, pomaga pozbyć się chrypki i wspomaga odkrztuszanie.
Stosuj płukankę z tymianku, aby nawilżyć śluzówkę gardła, złagodzić ból i zwalczyć stan zapalny. Pomocne będą także pastylki do ssania z tymiankiem oraz okłady na gardło z balsamu wykonanego z naparu z tymianku zagęszczonego oliwą z oliwek. Natrzyj miksturą szyję, a następnie owiń ją apaszką. Zarówno lecznicze właściwości tymianku, jak i ciepło złagodzą ból.
Ziołowe płukanki na gardło
Pomocne w leczeniu bólu gardła są także płukanki z rzepiku, mięty pieprzowej oraz lipy, picie syropu z cebuli lub syropu malinowego oraz picie mikstur i naparów o właściwościach nawilżających, powlekających oraz odkażających (napar z siemienia lnianego, oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny i soli, napar z korzenia prawoślazu). W większości przypadków bólu gardła pozbędziesz się, stosując wyłącznie naturalne metody leczenia.
[1] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/szalwia-na-nadmierna-potliwosc-bol-gardla-stany-zapalne-dziasel-biegun_37146.html
Materiał zewnętrzny.