Globalny nomada – styl nie tylko dla podróżników

0
2716

Dobrze zaaranżowane wnętrze łączy funkcjonalność z dekoracyjnością. Są też takie przestrzenie, w których pojawiają się ciekawe akcenty sentymentalne. Szczególnie wiele takich detali można znaleźć w stylu globalnego nomady – tendencji, która podbija domowe wnętrza u miłośników pięknych aranżacji na całym świecie. Czym wyróżnia się styl globalnego nomady i co stanowi jego najważniejsze wyróżniki? Więcej na ten temat dowiecie się poniżej. Zachęcamy do lektury.

Globalny nomada – obywatel świata

Styl globalnego nomady, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do trendów, pochodzących z różnych zakątków świata. Tendencja ta z tego powodu nie jest specjalnie jednorodna i składa się z wielu, mocno urozmaiconych elementów, które mają dać jednak wspólny, ciekawy efekt.

Nazwa nurtu wnętrzarskiego wzięła swoją nazwę od tendencji społecznej. Kim bowiem są globalni nomadzi? To osoby, które nie potrafią usiedzieć na miejscu. Są w nieustannym ruchu. Pracują nieregularnie lub zdalnie, podróżują i odwiedzają najróżniejsze miejsca, z których przywożą olbrzymie ilości wspomnień i pamiątek. Są wolni, nie dają się ograniczać standardami korporacyjnego życia. Pragną poszerzać horyzonty, wiedzę i zawsze mieć oczy szeroko otwarte.

Ze względu na niemal koczowniczy tryb życia osoby wyznające taką filozofię najczęściej stawiają na minimalizm w życiu i aranżowaniu miejsca do życia, co pomaga im w ciągłym zmienianiu miejsca, w którym się zatrzymują.

W głównej mierze nurt ten można spotkać w krajach Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej, choć powoli zyskuje też popularność w Polsce. Ludzie otwierają się na świat, a także szukają sposobu na budowanie swoich wnętrz niekoniecznie w zgodzie z obowiązującymi kanonami. Zdecydowanie częściej stawiają na eklektyzm.

Jak wyglądają mieszkania globalnych nomadów?

Podstawową cechą mieszkań w tym stylu zazwyczaj jest różnorodność lub dość swobodne łączenie różnych elementów, pochodzących często z zupełnie nieprzystających do siebie światów.

Próżno szukać w nich symetrii i ładu, znanych z wnętrz minimalistycznych, nie ma też blichtru, charakterystycznego dla aranżacji glamour. Styl nomady znajduje się pomiędzy, tworząc własną, zupełnie nową jakość.

Kluczem do zrozumienia takich aranżacji stają się „wolność” i „swoboda” w łączeniu poszczególnych elementów. Każdy z nich ma finalnie dać efekt przytulności oraz zbudować wnętrze, w którym chce się spędzać czas. Obok siebie pojawiają się elementy etniczne, minimalistyczne i klasyczne, przeplatane odrobiną DIY. Nomada nie ma przecież jednego domu – czerpie zatem z różnych epok, stylów i tendencji.

Co znajdziemy w tego typu pomieszczeniach?

Najważniejsze elementy w mieszkaniu globalnego nomady

Podstawą wyposażenia w stylu globalnego nomady są minimalistyczne meble. Sporo łączy je z produktami znanymi z aranżacji skandynawskich. Stawia się na prostotę i maksymalny funkcjonalizm, oparte na podstawowych bryłach geometrycznych.

Ważne są lampy. W aranżacjach stawia się na duże modele wiszące, o pokaźnych kloszach lub płóciennych abażurach. Mogą być one dekorowane nadrukiem w geometryczne, czarno-białe wzory. Tego typu modele sprawdzają się jako oświetlenie główne lub strefowe.

Często pojawiają się także lampy stojące – podłogowe i stołowe. Ciekawe propozycje znajdziemy w sklepie Lampy.it. Stosuje się je jako oświetlenie zadaniowe lub strefowe, które przydaje się na przykład w salonie lub sypialni, zwłaszcza w kąciku rekreacyjnym.

Ważne są także dodatki – to od nich bowiem zależy finalny nastrój danego pomieszczenia.

Co może się przydać? Najchętniej stawia się na tekstylia w rozmaitych formach i rozmiarach. Często pojawiają się wzorzyste zasłony, dywany, a także wielobarwne poduszki na kanapy i fotele. Podnoszą wygodę korzystania z mebli rekreacyjnych, równocześnie stając się ciekawą dekoracją.

W pomieszczeniu nie może zabraknąć akcesoriów osobistych. Nomadzi umieszczają pamiątki z własnych wypraw – wazony, rzeźby i zdjęcia, które dekorują oraz przywołują wiele przyjemnych wspomnień. Budują nastrój aranżacji, a także opowiadają indywidualną historię właściciela domu.

Globalny nomada – człowiek z charakterem i pasją

Domy globalnych nomadów kuszą urokiem i przytulnością. Są wielobarwne i wzorzyste, a mimo to wciąż minimalistyczne i w pełni funkcjonalne. Można w nich znaleźć wiele opowieści oraz indywidualnych historii. To prawdziwe wnętrza z duszą, która potrafi przyciągać i fascynować nie tylko w odniesieniu do aranżacji mieszkań i domów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here