Pokój dziecka to przestrzeń wypoczynku i nauki, ale przede wszystkim kraina, w której rozwija się wyobraźnia i mają miejsce niezapomniane przygody. Dlatego pokój najmłodszych członków
rodziny powinien być azylem zapewniającym dziecku bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Obok mebli, kolorów ścian i drobnych elementów wyposażenia, warto przywiązać większą uwagę do dywanu. Szczególnie w najmłodszych latach dzieci chętnie spędzają czas na zabawie na podłodze, dlatego odpowiedni dywan jest czymś więcej niż kolejną dekoracją.
Dywan – przyjaciel dziecięcej wyobraźni
Dywany stanowią ważny element wyposażenia pokoju, w szczególności dziecięcego. Ich największe zalety to ocieplenie klimatu pomieszczenia i zwiększenie bezpieczeństwa – w szczególności maluszków. Szeroki wybór kolorów oraz motywów ułatwia dobranie egzemplarza odpowiedniego do aktualnych potrzeb dziecka – jego wieku, płci, a także zainteresowań. Stają się czymś więcej niż kolejnym przedmiotem wpływającym na estetykę. Odpowiednio dobrany dywan będzie częścią zabawy, zastępując szeroki ocean, ogromną pustynię czy tor wyścigowy. Właśnie dlatego dywany dla dzieci powinny być kolorowe, miękkie i przytulne.
Materiały, z jakich produkowane są dywany
Aktualnie najpopularniejsze surowce stosowane do produkcji dywanów dziecięcych to wełna, bawełna, akryl i poliester. Wśród nich za materiał najlepszej jakości uznaje się wełnę, ze względu na jej walory estetyczne oraz użytkowe. Dywany wełniane cechują się przyjemnym odczuciem w dotyku – są miękkie i miłe. Ponadto, charakteryzuje je wysoka wytrzymałość. Włókna wełniane są bardzo odporne na rozciąganie i rozerwanie. Wełniany dywan będzie ciepły i wpłynie na odpowiednią wilgotność powietrza ze względu na wysoką higroskopijność. Dodatkowym plusem jest to, że się nie elektryzują. Do minusów wełnianych dywanów należy możliwość uczulenia dziecka oraz trudność w czyszczeniu.
Alternatywą dla wełny może być akryl. Sztuczne włókno może być podobne do wełny, zapewniając jednocześnie jeszcze większą sprężystość, łatwość czyszczenia, a także brak właściwości uczulających. Jednak z drugiej strony dywan akrylowy szybciej traci walory estetyczne. Bawełna, jako naturalny surowiec, ma doskonałe walory użytkowe. Nie powoduje uczuleń, jest odporna na zabrudzenia, a dodatkowo długo utrzymuje żywe kolory. Natomiast w jej przypadku trudniej o miękkie i puchate dywany.
Osoby, którym zależy na trwałości, łatwej pielęgnacji i odporności na plamienie i odbarwienia, mogą zainteresować się dywanami poliestrowymi. Nie wchłaniają one wilgoci i można je prać już w temperaturze zaledwie 30 stopni. Ich główną wadą jest za to tendencja do spłaszczania ze względu na małą sprężystość włókien.
Fantazyjne kształty czy praktyczne dywany?
Dywany powinny być dobrane do potrzeb i wieku dziecka. Oprócz kolorystyki oraz surowca, warto wziąć pod uwagę kształt. Oczywiście zależy on od proporcji podłogi w pokoju dziecka. Wybierając dywan, warto pamiętać, że ustawienie mebli może z czasem się zmienić. Wielkość i kształt należy dobrać w taki sposób, aby uniknąć ustawiania na dywanie ciężkich, trudnych do przesuwania mebli. Utrudni to utrzymanie ich w czystości, co może prowadzić do rozwoju roztoczy i bakterii i w efekcie negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Dostępność różnorodnych, fantazyjnych kształtów (np. dom, wyspa czy rekin) może skusić rodziców swoją atrakcyjnością, ale decydując się na ich zakup, warto pamiętać o tym, że będą wymagały więcej pracy przy odkurzaniu. Ciekawe dywany dla dzieci w każdym wieku można znaleźć na stronie http://www.komfort.pl/pl/Dywany/c/d .