Budując swój własny dom warto pokusić się o przeczytanie jak najwięcej na temat określenia energooszczędny. Mając dużo gotówki jesteśmy w stanie z każdego projektu stworzyć dom energooszczędny, ale zazwyczaj jesteśmy mocno ograniczeni a i budowa ograniczająca koszty mocno uderza nas po kieszeni. Warto wtedy pamiętać o zasadach, które ułatwią nam stworzenie takiego oszczędnego budynku.
Należy zacząć od bryły budynku. Czym bardziej skomplikowana, pełna wykuszy czy lukarn, tym trudniej nam będzie (i drożej!) zachować zasady energooszczędności. Bryła bez załamań, zbliżona do prostokąta daje najlepszy stosunek powierzchni użytkowej do wszystkich powierzchni przegród zewnętrznych, przez które może nam uciec ciepło. Nie oznacza to, że nasz dom ma być bezkształtną bryłą pozbawioną uroku, z płaskim dachem. Najważniejsze, żeby pomieszczenia ogrzewane oddzielić dobrą izolacja cieplną od strefy zewnętrznej i nieogrzewanej. Dzięki temu możemy np zbudować dach kilku spadowy, pod nim strych, pod strychem izolację cieplną, a pod izolacją pierwsze ogrzewane pomieszczenie. Strych tworzy wtedy warstwę buforową i nasz dom energooszczędny zyskuje, mimo pełnej załamań konstrukcji dachu.
Domy z użytkowym poddaszem, na który często zamieniany jest strych nie są energooszczędne ze względu na trudności, jakie spotykamy przy uszczelnieniu i ociepleniu całej połaci dachu.
Inną istotną rzeczą, o której korzystnie jest pamiętać jest grupowanie pomieszczeń. I tak, dom energooszczędny powinien mieć usytuowane blisko siebie, lub jedna pod drugą łazienki, gdyż występują w nich często wysokie temperatury. Analogicznie powinny być grupowane garderoby, kotłownie i spiżarnie, w których temperatura jest zazwyczaj dosyć niska.
Kolejną ważną kwestią jest usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Należy przy tym pamiętać o tym, że południe i zachód są stronami najjaśniejszymi i najcieplejszymi, a wschód i północ najciemniejszymi i najzimniejszymi. Logicznie więc pomieszczenia typu kuchnia, spiżarnia powinny znaleźć się od strony północnej, sypialnia północnej lub wschodniej, salon od strony południowej, pokój dzieci od strony zachodniej.
Kiedy nasz projekt jest gotowy i spełnia nasze estetyczne oczekiwania powinniśmy zwrócić uwagę na dokładne rozmieszczenie i wielkość okien. Strona południowa powinna być dla nas priorytetem, bo dzięki ekspozycji na światło będziemy mieli dużo cieplej, szczególnie w słoneczne dni. Ważna jest ilość komór w ramie okiennej i najlepiej, żeby przestrzenie międzyszybowe były wypełnione argonem. Wersja trzyszybowa i dobre zamontowanie okien z uzupełnieniem wszelkich nieszczelności wokół zapewni nam doskonała energooszczędność.
Następną w kolejności rzeczą jest wybór odpowiednich drzwi, materiałów na ściany i izolacji. W roku 2018 zalecana jest grubość ocieplenia fasadowego na poziomie 15 cm, ale warto pokusić się o ocieplenie o 5-10 cm większe. Ocieplenie styropianem fazowanym sprawi, że pozbędziemy się kłopotliwych mostków termicznych powstających na łączeniach płaskich brzegów styropianu niefazowanego.
Jest jeszcze wiele aspektów istotnych i aby dom był energooszczędny należy pamiętać o tym na każdym etapie budowy i wykańczania!