Dlaczego domki drewniane są idealne na upalne lata

Jeśli mieszkasz w Polsce to wiesz, że pogoda w naszym kraju jest niezwykle kapryśna i zmienna. Podczas zimowych miesięcy na zewnątrz panuje mroźna temperatura, sięgająca czasem -20 °C w nocy, a intensywne opady śniegu sprawiają, że jest bardzo wilgotno. Lato w Polsce również lubi dawać w kość – słupek rtęci na termometrze szybuje wysoko w górę osiągając nawet 35 °C. Tak, pogoda w Polsce jest niezwykle zmienna i nigdy nie wiesz, jakiej temperatury możesz się spodziewać latem i zimą. Dlatego, musisz być przygotowany na wszystko i zamiast spędzać czas w domu z cegły, który szybko się nagrzewa, schładza i taką utrzymuje temperaturę wewnątrz budynku przez długi czas, warto jest pomyśleć o przeniesieniu się do domku z drewna.

Może tego nie wiedziałeś, ale domki drewniane mają wyjątkowe właściwości termoizolacyjne. Bale mają wysoki poziom naturalnej izolacji, dzięki czemu latem zapewniają przyjemny chłód w budynkach. Oznacza to również, że zimą temperatury są przyjemnie ciepłe – to dobra wiadomość dla utrzymania niskich kosztów energii elektrycznej. Mieszkając, pracując i odpoczywając w swoim domku z drewna, odczuwasz komfortową temperaturę niezależnie od pogody na zewnątrz.

Czy domki drewniane są chłodne latem?

Nie jest tajemnicą, że wszyscy kochają lato i dla większości osób jest to ulubiona pora roku. Jednak, gdy nie jesteś na zewnątrz, chcesz odpocząć od upału i poczuć komfortową temperaturę w swoim domu. Odpowiedź brzmi: tak, dom drewniany jest chłodny latem. Jak wspomniano wcześniej, drewno jest świetnym izolatorem, dzięki któremu w letnich miesiącach można uzyskać dużo wentylacji. Z racji tego, że domki drewniane, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z drewna, to dzięki temu niezwykłemu materiałowi budowlanemu w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód przez całe lato. Dzieje się tak, ze względu na właściwości termoizolacyjne tego naturalnego surowca. Jednak, aby nie polegać tylko na właściwościach termoizolacyjnych drewna, warto jest zadbać o chłód latem. Oto, co należy wziąć pod uwagę, aby w domku drewnianym było jeszcze przyjemniej i chłodniej podczas upalnych dni:

  1. Izolacja we właściwych miejscach to podstawa

Właściciele domków drewnianych powinni zrozumieć zasadę, że w celu uzyskania maksymalnych korzyści, należy poddać izolacji całą powierzchnię. Należy rozumieć przez to izolację: wszystkich 4 ścian, sufitu i podłogi. Chociaż izolacja poddasza jest najważniejsza, nie zaniedbuj pozostałych obszarów. Zaniedbanie niektórych z nich oznacza wpuszczanie ciepła do kabiny latem.

  1. Warto pomyśleć o dobrej klimatyzacji

Właściciele domków z drewna, którzy nie decydują się na używanie wentylatorów i naturalnej bryzy do chłodzenia swoich domów, powinni rozważyć najlepszy rodzaj systemu klimatyzacji dla klimatu, w którym mieszkają. Typowe wybory to: centralne chłodzenie, system dzielony lub kilka klimatyzatorów okiennych. Każda z tych opcji ma swoje zalety, wady, koszty instalacji i koszty eksploatacji. Zrób rozeznanie na temat systemów, które spełniają Twoje potrzeby i pasują do budżetu, i uzyskaj oferty od 3 lub 4 dealerów HVAC, zanim wybierzesz jeden.

  1. Trzymaj dodatkowe ciepło z dala od budynku

Utrzymanie chłodniejszego powietrza w domku z drewna to świetne podejście, ale możesz również zapobiec przedostawaniu się ciepła do środka na trzy proste sposoby. Wypróbuj co najmniej jeden z nich:

  • Zablokuj i/lub odbij słońce zasłonami;
  • Osłaniaj okna od zewnątrz markizami lub zwisami dachowymi;
  • Zasłaniaj okna od wewnątrz roletami.

Dzięki tym prostym zabiegom nie będziesz musiał się martwić o zbyt wysoką temperaturę w swoim domku drewnianym. Połączenie ich z naturalnymi właściwościami izolacyjnymi drewna sprawi, że przez całe lato w pomieszczeniu będzie panować przyjemna i chłodna atmosfera.

Jak ciepłe jest wnętrze domku drewnianego zimą?

Prawda jest taka, że domki drewniane mogą być cudownie ciepłe i przytulne zimą, a także dość tanie w ogrzewaniu. Jak każdy budynek, izolacyjność ścian, dachu i podłóg decyduje o tym, jak ciepłe będą domki drewniane i jak łatwo będzie je ogrzać. Oczywiście, dużą rolę w utrzymaniu ciepłej temperatury odgrywają wrodzone właściwości izolacyjne drewna. Dzięki pęcherzykom powietrza gromadzonym w swojej strukturze, ten naturalny surowiec działa jak bariera przed wtargnięciem zimna do wewnątrz. Ponadto, nie należy zapominać, że grubość kłód również ma swój udział w utrzymaniu ciepła w budynku zimą. Dlatego, w swoim domku drewnianym potrzebujesz ścian o grubości ponad około 15 cm, jeśli chcesz mieć domek z drewna, który jest ciepły i przytulny w miesiącach zimowych. Jednak, aby temperatura zimą w domku drewnianym była naprawdę komfortowa, warto jest również znać odpowiedź na kilka pytań:

  1. Czy domki drewniane muszą być izolowane?

Możesz upierać się, że nie musisz mieć izolacji w ścianach swojego domku z drewna, ale byłoby to prawdą tylko wtedy, gdy ściany z litego drewna miałyby co najmniej 20 cm grubości. Jeśli planujesz używać swojego domku drewnianego do nocowania, zwłaszcza zimą, będziesz musiał ocieplić ściany. Izolacja ścian nie tylko pomaga zatrzymać ciepło, izolacja ścian zapewnia również brak pleśni. Jeśli Twój domek z drewna jest zbudowany bez izolacji ścian i nie jest regularnie ogrzewany w bardzo mroźne zimowe noce, w pewnych sytuacjach możesz spodziewać się pleśni.

  1. Jak inaczej można ogrzać domki drewniane?

W swoim domku z drewna możesz zastosować dowolną formę ogrzewania: kominek na drewno, piec na gaz, grzejnik elektryczny, paliwo stałe, a nawet pompy ciepła i/lub ogrzewanie podłogowe. Tak naprawdę, wybór jest duży. Niezależnie od używanego systemu grzewczego, Twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie i rachunki zostaną znacznie zmniejszone, gdy zwiększysz izolację. Dlatego, nie należy zapominać o tym kroku, jeśli chcesz utrzymać ciepło w swoim domku drewnianym.

Czy domki z drewniane są łatwe do ogrzania i schłodzenia?

Oczywiście. Jeśli Twój domek drewniany jest poddany właściwym pracom izolacyjnym, zapotrzebowanie na ciepło i chłód będzie zdecydowanie mniejsze. A im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło i chłód, tym łatwiej i taniej jest je zapewnić. To natomiast oznacza szereg korzyści dla Ciebie, właściciela domku z drewna. Ciągłe oszczędności przy mniejszych rachunkach za prąd są świetne. Ponadto, warto jest pamiętać, że im grubsze ściany wybierzesz, tym mniejszy będzie potrzebny sprzęt do ogrzewania i chłodzenia temperatury w budynku. Możesz spodziewać się kilkuset złotych na koszt sprzętu, jeśli domki drewniane są dobrze izolowane. Dlatego, tak ważne jest, aby pamiętać o tym przed wybudowaniem wymarzonego domku z drewna.

Podsumowując, zarówno naturalne właściwości drewna, jak i kroki, które warto jest podjąć, aby utrzymać komfort w domku drewnianym, sprawiają, że idealnie nadaje się on do zamieszkania w czasie upalnego lata, jak i mroźnej zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here