Dają błyskawiczne efekty, nie wymagają gotowania i liczenia kalorii. Sprawdź, jak je stosować, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Wszystkie z nich opierają się na podobnych założeniach. Po pierwsze, diety te składają się ze sproszkowanych koktajli i zup, które wystarczy wymieszać z wodą, by uzyskać posiłek zawierający komplet niezbędnych składników odżywczych. Po drugie, wszystkie dostarczają bardzo małej porcji energii (500–800 dziennie). Stąd też ich inna nazwa – diety bardzo niskokaloryczne, w skrócie VLCD. Sprawdziliśmy czym różnią się te diety VLCD i jak je stosować.
Jak bezpiecznie stosować diety VLCD
Ich zaletą jest bardzo szybka utrata zbędnych kilogramów. Ale dostarczają bardzo niewiele kalorii. Na początku ich stosowania może nawet wystąpić osłabienie, czy bóle głowy. Aby nie zaszkodzić sobie i uniknąć efektu jo-jo, trzeba pamiętać o kilku zasadach:
• diety VLCD nadają się tylko dla zdrowych dorosłych osób (oczywiście poza kobietami w ciąży i karmiącymi piersią)
• nie wolno przedłużać najbardziej restrykcyjnego etapu diety bez konsultacji z lekarzem
• w pierwszym etapie można pozwolić sobie tylko na lekki wysiłek (spacery). W następnych etapach trzeba zacząć ruszać się regularnie (jazda na rowerze, nordic walking), a po zakończeniu diety wykonywać intensywne ćwiczenia. Trzy razy w tygodniu po 30 minut to minimum, aby uniknąć ponownego przybierania na wadze
• podczas stosowania diet, zwłaszcza w pierwszym etapie trzeba pić dużo wody (co najmniej 2 litry dziennie).
Dieta w proszku – Dieta Cambridge
Dieta VLCD otarła do Polski w 1993 roku. Od razu zyskała zainteresowanie jako łatwy i wygodny sposób na schudnięcie. Od tamtego czasu znacznie poszerzył się asortyment produktów i zwiększyła liczba konsultantów, u których można ją kupić.
Posiłki
Możesz wybierać spośród siedmiu rodzajów zup, dziesięciu smaków koktajli i trzech owsianek do rozmieszania z wodą. Oprócz tego w diecie Cambridge znajdziesz gotowe napoje ze słomką, batony, a także inne produkty: błonnik, zagęstnik i dodatki smakowe. Wszystko po to, by dieta była jak najbardziej urozmaicona.
Plan odchudzania
Podzielony jest na 3 stopniowane etapy – bardzo niskokaloryczny, niskokaloryczny i stabilizacji wagi. Pierwszy stopień (415–615 kcal dziennie) można stosować 1–3 tygodni pod kontrolą lekarza. Przeznaczony jest głównie dla osób, które muszą dużo schudnąć w krótkim czasie. Je się wyłącznie 3–4 posiłki lub dodatkowo jeden zwykły posiłek o wartości 200 kcal. Potem stopniowo, co kilka tygodni zwiększa się dzienną kaloryczność posiłków o 200 kcal.
Dieta w proszku – Dieta Light
Reklamowana jako nr 1 w Skandynawii wśród produktów wspomagających odchudzanie. Pojawiła się na polskim rynku na początku tego roku. Producent zapewnia, że jej skuteczność potwierdza aż 20 badań klinicznych.
Posiłki Menu składa się z dwóch koktajli do rozmieszania z zimną wodą, napoju kawowego na ciepło lub zimno i zupy z kurczaka. Każdy posiłek dostarcza ok. 110 kcal. Zupę można mieszać z warzywami, np. pomidorami, brokułami, aby urozmaicić jej smak. Dodatkowym posiłkiem jest baton karmelowy.
Plan odchudzania
Początkowa faza powinna trwać 1–3 tygodnie i składać się z pięciu (kobiety) lub sześciu (mężczyźni) posiłków dziennie. W tej fazie nie są wskazane batony. Producent podkreśla, że bardzo ważne jest jedzenie właśnie tyle razy, bo zapobiega to nadmiernemu spowolnieniu metabolizmu. Po zakończeniu pierwszej fazy można zastąpić 2–3 posiłki torebkowe normalnymi, niskokalorycznymi i stopniowo zwiększać dzienne dostarczanie energii (o ok. 200 kcal na dzień co 2 tygodnie). Po kuracji, aby utrzymać wagę należy stosować dietę dostarczającą ok. 1400 kcal.