W okresie karmienia piersią bardzo istotne jest co mama spożywa, gdyż przekłada się to na jakość mleka. Matka karmiąca nie powinna jeść „za dwoje”, a „dla dwojga”. Przejadanie się spowoduje niestety przyrost tkanki tłuszczowej, a nie zwiększy ilości pokarmu dla dziecka. Ważna jest jakoś pożywienia. Wartościowe produkty w odpowiednio dobranych porcjach – to przepis na sukces. Co jeść podczas karmienia piersią?
Podczas karmienia piersią bezwzględnie nie można pić alkoholu i palić papierosów. Nie powinno się też jeść wysoko przetworzonej żywności, pełnej sztucznych dodatków, konserwantów i barwników (np. typu fast food, kebabów, itp.). Na samym początku przygody z karmieniem warto unikać potraw smażonych, tłustych, pikantnych i kwaśnych. Ostrożnie trzeba postępować z czekoladą, orzechami i truskawkami, ponieważ potrafią uczulić noworodka. Z czasem można powoli swoją dietę rozszerzać, ale zawsze trzeba bacznie obserwować swoje dziecko. Mówi się, że matka karmiąca jest zawsze spragniona. To prawda, gdyż zapotrzebowanie na płyny jest dużo wyższe podczas okresu laktacji. Warto wówczas pić wodę niegazowaną zwykłą lub mineralną, ale zdecydowanie ograniczyć mocną kawę, herbatę, napoje gazowane i napoje z kofeiną.
Dieta mamy karmiącej powinna być lekka, odpowiednio zbilansowana i bogata w witaminy oraz minerały. Matki powinny jeść różnorodnie, ale na początku powoli próbować nowych składników. Zawsze trzeba pamiętać, że nowy produkt, może uczulić naszego malca. Warto też zauważyć, że pożywienie powinno być dostarczane w odpowiedniej ilości. Za dużo kalorii nie pomoże mamie wrócić do wagi sprzed ciąży.