Przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, zasłabnięcia są to najczęstsze objawy migotania przedsionków. Nieleczone zaburzenie wiąże się z wystąpieniem poważnych powikłań.
Co sprzyja migotaniu przedsionków?
Migotanie przedsionków serca jest najczęstszym zaburzeniem pracy serca. Wiąże się ono z wieloma dolegliwościami. Przyczyną powstania arytmii jest dysfunkcja przedsionków, nie wykonują one regularnych i równoczesnych skurczów. Zmniejsza się ciśnienie krwi w komorach serca. Przyczyny arytmii możemy podzielić na dwie grupy – na sercowe i poza-sercowe.
Przyczyny wynikające ze schorzeń mięśnia sercowego:
choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, choroby nowotworowe serca, skrobiawica, choroba Besniera-Boecka-Schaumanna, operacje na sercu,
Przyczyny będące wynikiem innych chorób:
nadczynność tarczycy, infekcje układu oddechowego, zatorowość płucna, nadwaga, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, papierosów, dopalaczy, narkotyków i innych używek.
Objawy…
Osoby z arytmią najczęściej żalą się na nagłe przyspieszenie bicia serca. Migotaniu przedsionków serca najczęściej towarzyszą: kołatanie serca, duszności, zawroty głowy, ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu, zasłabnięcia, krótkotrwała utrata przytomności.
Rodzaje arytmii
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje migotania przedsionków serca, które są ściśle powiązane z czasem ich występowania. Są to:
– migotanie przedsionków napadowe – pojawia się nagle, utrzymuje się zazwyczaj do 48 godzin, nie wiąże się z występowaniem żadnych powikłań, ustępuje samoistnie;
– migotanie przedsionków przetrwałe – trwa dłużej niż 7 dni, w tym wypadku konieczna jest pomoc kardiochirurga i zastosowanie odpowiedniego leczenia;
– migotanie przedsionków przetrwałe długotrwające – o tym rodzaju mówimy w momencie kiedy arytmia utrzymuje się dłużej niż 12 miesięcy;
– migotanie przedsionków utrwalone – ma ono charakter przewlekłego zaburzenia, którego w żaden sposób nie można wyleczyć.
Niebezpieczne powikłania
Jeśli chodzi o powikłania nieleczonego migotania przedsionków serca są to częste utraty przytomności i zasłabnięcia. Może ona doprowadzić do niewydolności serca a także udaru niedokrwiennego mózgu . Zagraża on naszemu życiu. Jeśli więc pojawiają się u nas uczucie kołatania serca oraz przypadkowe omdlenia należy skonsultować się ze specjalistą.
Jak skutecznie ustrzec się przed migotaniem przedsionków serca?
Aby ustrzec się przed migotaniem musimy zmienić swój dotychczasowy tryb życia i unikać alkoholu, papierosów i innych używek. Ważne są oczywiście regularne badania kontrolne. Większość chorób, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych typowych symptomów. Migotanie przedsionków serca wykrywane jest podczas badania EKG . Leczenie polega na stosowaniu środków farmakologicznych przeciwarytmicznych. Dlatego tez powinniśmy jak najszybciej udać się do kardiologa i zastosować się ściśle do jego zaleceń. Dzięki temu nasze życie będzie nie tylko spokojniejsze, ale nie będzie zagrożone.