Skurcze mięśni są bardzo bolesne. Przyczyny skurczów mięśni mogą być bardzo różne i często ich regularne występowanie to objaw choroby.
Mogą występować różne rodzaje skurczów mięśni, a wśród nich:
- kurcze toniczne, kiedy podwyższone napięcie mięśnia utrzymuje się przez dłuższy czas – występują w przebiegu poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tężec, zatrucie strychniną, wścieklizna, tężyczka i udar cieplny; należą tu również tzw. kurcze zawodowe (np. kurcz pisarski);
- kurcze kloniczne, w których występuje szereg krótkich, szybko następujących po sobie skurczów – najczęściej występują w przebiegu zatruć, a także w udarze mózgu i śpiączce,
- kurcze toniczno – kloniczne, występujące w padaczce i rzucawce poporodowej. Przyczyny występowania kurczów mogą być bardzo różne.
Jakie są przyczyny skurczów mięśni?
Główne przyczyny skurczów mięśni to:
- niedobór pierwiastków mineralnych
- nadmiar kawy
- leki moczopędne, przeczyszczające i tabletki na odchudzanie
- przetrenowanie
- uraz
- długotrwały stres
- przegrzanie
- siedzący tryb życia
- odwodnienie
Przeciążenie treningiem?
Sztywność mięśni i ból pojawiają się nagle. Są reakcją na przemęczenie spowodowane nadmiernym wysiłkiem, często u tzw. weekendowych „siłaczy”. Zwykle dotyczy mięśni nóg, ale może wystąpić również w mięśniach przedramienia. Skurcz mięśni zdarza się osobom, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają trening siłowy.
A może to od siedzenia?
Długie siedzenie w tej samej pozycji może doprowadzić do skurczu. Jeśli lubisz siedzieć „na nodze”, ucisk powoduje, że do mięśni dopływa mniej krwi. Są one niedożywione i właśnie zaciśnięciem naczyń krwionośnych bronią się przed większym niedoborem składników odżywczych.
Aby zmniejszyć ryzyko występowania skurczów łydek, należy:
- przyjmować preparaty z
- wypijać odpowiednią objętości płynów oraz stosować zbilansowaną dietę;
- zrezygnować z używek takich jak: kawa, napoje energetyczne, alkohol;
- unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, zwłaszcza w pozycji z nogą założoną na nogę;
- dbać o regularną aktywność fizyczną, ale unikać przetrenowania, wysiłku nieadekwatnego do możliwości organizmu, wysiłku bez poprzedzającej go rozgrzewki;
- odpoczywać w pozycji z kończynami dolnymi uniesionymi ku górze;
- nosić wygodną odzież i buty
Chromanie przestankowe?
Chromanie przestankowe to ból i dyskomfort związany z chodzeniem oraz utykanie, wywołane zmianami w tętnicach. Chromanie przestankowe trzeba leczyć, gdyż może prowadzić nawet do amputacji nogi. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i zmienimy tryb życia na zdrowszy, wtedy nasze problemy z mięśniami ustąpią. Czasami lekarz też przepisuje leki na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu.