Co oznacza godzina? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta dla ludzi na całym świecie. Zanim jednak udzielimy jednoznacznej odpowiedzi, musimy wiedzieć kto i w jakich okolicznościach je zadaje.
Nie dla wszystkich bowiem godzina to, to samo.
Dla zegarmistrza rzecz jasna odpowiedź będzie zaskakująco prosta – 60 minut. W tym jedynym przypadku będzie to zgodne z postanowieniem czasologów. W każdym innym — odpowiedź zależeć będzie od sytuacji.
Proszę przyjść za godzinę — oznajmi nam urzędnik. Jeżeli wypełnimy to polecenie po zegarmistrzowsku, urzędnik będzie szalenie zdziwiony tym, że przychodzimy za wcześnie.
Za godzinę odjeżdżamy — zakomunikuje kierowca autobusu wycieczkowego. Zdziwimy się bardzo, gdy po powrocie z posiłku na postoju stwierdzimy, że /chociaż godzina minie za pięć minut/ po autobusie nie ma śladu.
W godzinę to panu zrobię — zapowiedział szewc. Jakież będzie nasze zdziwienie, kiedy okaże się, że godziną rzemieślnik określił półtora tygodnia.
Powiedziałeś to w złą godzinę — smutno odezwała się żona, a miała przecież na myśli kilka sekund.
Przykłady można mnożyć i dowodzi to temu, iż czas jest jednak wartością płynną i ściśle nieokreśloną.
Należałoby sporządzić dla każdego oddzielny zegarek. Wtedy moglibyśmy dysponować godziną w taki sposób, w jaki sobie tego życzymy.
Gdyby jednak zdarzyło się, że nie możemy się dogadać i doprowadziliśmy do ogólnoświatowego chaosu — wprowadzimy dla wszystkich godzinę wyrównawczą.
Godzina owa powinna ujednolicić nasze zegarki. Na godzinę.