Kleszcze od lat napawają nas przerażeniem. Choć małe i niepozorne, mogą być przyczyną ciężkich chorób jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Jak się przed nimi ustrzec, zwłaszcza teraz gdy po ciepłej zimie nastąpi prawdziwy wysyp kleszczy? Zdradzamy nasze najskuteczniejsze sposoby na kleszcze.
Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zagrozenie-zwiazane-ukaszeniem-kleszcza/
Jak dochodzi do ukąszenia
Kleszcze to niewielkie owady z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią. Ich ugryzienie jest bezbolesne, więc trudno jest zorientować się kiedy miało ono dokładnie miejsce. Kleszcze bowiem najpierw znieczulają wybrany fragment skóry, a następnie wbijają w niego główkę, żeby pożywić się krwią. Wybierają na ogół miejsca, w których skóra jest delikatna, a dostęp do krwi jest łatwiejszy. Często są to pachwiny, zagięcia kolan, skóra za uszami. Choć często mawia się, że nie lubią owłosionej skóry, niech nas to nie zwiedzie. Bywa i tak, że wybiorą z pozoru nieprzyjazna skórę głowy. Najmniej narażone są miejsca o twardej skórze, którą ciężko wyłoby przebić temu małemu pajączkowi, a więc pięty, kolana, łokcie. Kleszcze mogą wędrować po ciele nawet dobę zanim znajdą odpowiednie miejsce. Przy czym poruszają się dość szybko, nie liczmy na to, że łatwo złapiemy takiego pajączka. Chętnie chwytają się włosów i stamtąd ruszaj w wędrówkę po naszym ciele.
Nie tylko las
Istnieje błędne przekonanie, że kleszcze atakują tylko w lasach, co więcej robią to z drzew. Tymczasem równie dobrze możemy złapać kleszcza spacerując po łące czy nawet miejskim parku. Bytują wcale nie na drzewach, ale głównie w krzewach, wysokich trawach. W sezonie, a więc wiosną, latem i wczesną jesienią właściwie po każdym spacerze w zielonym terenie powinnismy dokładnie obejrzeć całe swoje ciało.
Jak uchronić się przed kleszczami
Kleszcze są najbardziej aktywne wtedy, gdy i my często wybieramy odpoczynek w naturze. Szkoda z niego rezygnować, w końcu tak długo czekamy na słońce po długiej zimie. Na rynku dostępne są preparaty odstraszające komary. Mają różną formę – od spreyów, po żele czy bransoletki, plastry. Warto jednak mieć świadomość, że nie dają one stuprocentowej pewności. Najlepszym sposobem jest ubranie się w jasne rzeczy – lekkie, ale zakrywające całe ciało, nogi i ręce. Na takim stroju łatwo zauważymy wspinającego się pajączka. Włosy warto zasłonić czapka bądź kapeluszem.
Przeczytaj też: http://www.boolvar.pl/czy-bob-podbije-nasze-serca/