Witarianizm jest bardzo radykalną dietą
fot. Pixabay.com

Witarianie jedzą przede wszystkim surowe, nieprzetworzone owoce i warzywa. Ich zdaniem każda obróbka termiczna powyżej 42 stopni Celsjusza zabija najważniejsze enzymy i witaminy. Dlatego też nie uznają gotowania, pieczenia, smażenia czy grilowania. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/surowa-dieta-czyli-jak-radykalny-jest-witarianizm/

Witarianizm – skąd pochodzi i czym jest?

Twórcą pojęcia i idei witarianizmu jest Paul Nison, finansista z Nowego Jorku, u którego wykryto chorobę Leśniowskiego-Crohna. Gdy medycyna nie umiała mu pomóc w walce z tą chorobą, zaczął szukać alternatywnych, niekonwencjonalnych metod. Najpierw wyeliminował zupełnie ciężkostrawne produkty, a następnie zaczął jeść tylko surowe owoce i warzywa. Jego zdaniem takie odżywianie znacznie poprawiło stan zdrowia i pomogło mu zwalczyć chorobę.

Idea ta szybko zaczęła zdobywać zwolenników i dziś witarianie są uznawani za grupę wywodzącą się z weganizmu. Choć ich zasady są znacznie bardziej radykalne. Dodatkowo witarianie dzielą się na dwa odłamy. Jeden z nich zakłada spożywanie mięsa, które nie jest poddawane obróbce termicznej, jaj, nabiału czy ryb. Odłam wegetariański opiera się wyłącznie na warzywach i owocach i nie dopuszcza w ogóle jedzenia mięsa.

Co jedzą witarianie?

Dieta witariańska pozwala na jedzenie tylko i wyłącznie takich produktów, które są świeże i w żaden sposób nieprzetworzone. Nie mogą być również mrożone, zapuszkowane czy też zamknięte w słoikach. Tak więc na liście produktów, które można spożywać witarianom znajdują się przede wszystkim surowe owoce i warzywa, kiełki, grzyby, orzechy, pestki słonecznika, dyni i sezamu, siemię lniane, mak, awokado i oleje tłoczone na zimno.

Nie ma żadnych naukowych dowodów, które potwierdzałyby zasadność stosowania tej diety, szczególnie u osób, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego. Na pewno działa ona oczyszczająco na organizm, pomaga w zrzuceniu wagi, dostarcza bardzo dużej ilości witamin i minerałów. Jednocześnie jest na tyle eliminacyjnym i radykalnym sposobem odżywiania, że może powodować niedobory, głównie witaminy B12, pochodzącej z mięsa, czy witaminy D.

Zobacz też: http://www.boolvar.pl/weganizm-jako-sposob-na-odzywianie-i-styl-zycia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here