Śruby wykonane przy użyciu tego materiału są nierzadko stosowane w wielu branżach. Jest to jednak kwestia jak najbardziej zrozumiała – wszystko dlatego, że elementy z tej grupy mają rozmaite walory. W dzisiejszym wpisie dowiecie się więcej o dwóch przedstawicielach tego gatunku. Chodzi o śruby imbusowe i śruby sześciokątne z pełnym gwintem. Czym charakteryzują się takie elementy? Jakie mają parametry? Gdzie są zazwyczaj stosowane?
Śruby imbusowe
Analizę tego tematu rozpoczniemy od śrub imbusowych. Posiadają one normy DIN 912/ISO 4762/PN 82302. Mamy tutaj metryczny lub drobnozwojny rodzaj gwintu. Śruby tego typu występują w klasie wytrzymałości 8.8/10.9/12.9. Warto wiedzieć, że elementy z tej grupy powstają nie tylko ze stali nierdzewnej. Co jeszcze jest wykorzystywane w trakcie produkcji? Na przykład stal węglowa, stal kwasoodporna A4, poliamid oraz stal kwasoodporna A4-80. Elementy tego typu mogą być pokryte różnymi powłokami. Niektórzy decydują się jednak na brak jakiejkolwiek powłoki – wtedy jest ona surowa. Do wyboru są również inne opcje (ocynk galwaniczny, ocynk płatkowy czy ocynk galwaniczny żółty). Powłoka może być też czerniona (oksydowana). Elementy z tej kategorii są stosowane na przykład do różnego rodzaju mocowań czy w trakcie budowy maszyn technicznych i przemysłowych.
Śruby sześciokątne z pełnym gwintem
Nierzadko wykorzystywane są także śruby sześciokątne z pełnym gwintem (DIN 933/ISO 4017/PN 82105). Wyróżniamy tutaj metryczny rodzaj gwintu. Śruby sześciokątne z pełnym gwintem posiadają następujące klasy wytrzymałości: 5.6/5.8/8.8/10.9/12.9. Jaka jest tutaj zastosowana powłoka? Oczywiście, jak w poprzednim przypadku Klienci mogą wybrać elementy bez żadnej powłoki. Do wyboru są również produkty pokryte ocynkiem galwanicznym, ocynkiem ogniowym, ocynkiem płatkowym, a także ocynkiem galwanicznym żółtym. Powłoka może być także czerniona czy niklowa.
Gdzie są wykorzystywane śruby sześciokątne z pełnym gwintem? Należy podkreślić, że elementy tego typu mają rozmaite zalety. Już samo to, że powstają między innymi ze stali nierdzewnej dużo mówi na ich temat. Jakie są zatem ich walory? Między innymi są one odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym potrafią odpowiednio „pracować” nawet w obliczu bardzo wysokich temperatur. Nie można nie wspomnieć, że są również bardzo eleganckie, co w wielu sytuacjach nie jest bez znaczenia. Opisywane śruby znajdują zastosowanie przede wszystkim przy budowie konstrukcji stalowych. Takie konstrukcje swobodnie mogą być lokalizowane na zewnątrz itp. Odporność na korozję, jak widać, nie bez powodu jest zatem jedną z głównych zalet wymienianych przez osoby, które chętnie stosują takie właśnie śruby.